برادری حتی در اسارت ادامه دارد/ کرزی: گروه طالبان نباید با زور نابود شود

© @https://twitter.com توصیه جدی حامد کرزی برای طالبان
 توصیه جدی حامد کرزی برای طالبان  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.11.2023
عضو شوید
رییس‌جمهور پیشین افغانستان که در زمان ریاست اش گروه طالبان را برادر خوانده بود، اینبار اما در زمان زیر حکومت گروه طالبان و زندگی کردن در زیر نظر این گروه هم در گفت‌وگو با یک رسانه‌ی خارجی گفته است، که جامعه‌ ای جهانی نباید به‌دنبال کنارزدن گروه طالبان از قدرت از طریق زور باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگو با یک رسانه‌ ای خارجی گفته است که جامعه‌ی جهانی نباید به‌دنبال کنارزدن طالبان از قدرت از طریق زور باشد، بلکه از گفت‌وگوی "همه‌جانبه و میان افغانستانی ها" برای تغییر سیاست‌های این گروه حمایت کند.
او به رسانه "کیودو نیوز" جاپان که امروز (سه‌شنبه، ۷ قوس) منتشر شده، گفته است که درگیری اوضاع را بدتر از امروز خواهد کرد.
کرزی افزوده است: "ما خواهان فروپاشی رژیم یا انشعاب آن نیستیم. ما به اندازه‌ی کافی [تجربه‌ی] آن را در افغانستان داشته‌ایم. ما خواهان بهبود در سیاست هستیم. ما می‌خواهیم که همه‌ی افغانستانی ها برای ساختن آینده گرد هم آیند".
رییس‌جمهور پیشین افغانستان گفته است، که گفت‌وگوهای میان افغانستانی ها باید با حضور همه‌ی گروه‌های قومی هرچه زودتر آغاز شود.
کرزی در بخشی از گفت‌وگوی خود بیان کرده است که نسبت به احتمال موافقت طالبان برای تقسیم قدرت با سایر جناح‌ها بدبین نیست، زیرا او معتقد است که افغانستان "به اندازه‌ی کافی بزرگ" است که بتواند همه‌ی گروه‌های خود را جای دهد.
او گفته است: "ما باید ترتیبی بدهیم که به موجب آن هر دو طرف، طالبان و دیگر افغانستانی ها، درک کنند که کشور به اندازه‌ی کافی برای همه بزرگ است… منظورم از نظر سیاسی و اقتصادی است".
آیا کرزی ، از عربستان علیه قطر حمایت می کند؟ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.03.2023
کرزی برای تقویت حاکمیت طالبان تا دربار چارلز سوم در بریتانیا رفت
اجازه‌ی آموزش به دختران می‌تواند گامی برای مشروعیت باشد
کرزی در این گفت‌وگو تأکید کرده است که طالبان باید فورا به دختران اجازه‌ی آموزش دهند و این می‌تواند گامی برای تبدیل شدن طالبان به دولت "مشروع" و "به رسمیت شناخته‌شدن" باشد.
طالبان تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم و کار زنان را منع کرده‌اند. به‌رغم تأکید کشورها و سازمان‌های جهانی، طالبان تا اکنون از تصمیم شان عقب‌نشینی نکرده‌اند.
با این حال کرزی گفته است که اکثریت طالبان با آموزش دختران موافق هستند.
مذاکرات دوحه برای صلح نبود
کرزی با نگاهی به روند ۲۰ ساله‌ی بازسازی و دموکراسی‌سازی به رهبری ایالات متحده و متحدانش در افغانستان گفته است که از ۲۰۰۱ تا بازگشت طالبان در سال ۲۰۲۱، دست‌آوردها و اشتباهات زیادی از سوی جامعه‌ی جهانی و افغانستانی ها انجام شده است.
او درباره‌ی شکست دموکراسی در افغانستان گفته است که مردم عادی این کشور دموکراسی را پذیرفتند، اما این یک سوءمدیریت از سوی دولت وقت و جامعه‌ی جهانی بود که به‌گفته‌ی او، منجر به فروپاشی دموکراسی شد.
رییس‌جمهور پیشین همچنین توافق دوحه بین ایالات متحده و طالبان را بزرگ‌ترین دلیل فروپاشی دولت قبلی عنوان کرده است.
کرزی در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می‌کند که ایالات متحده به طالبان چراغ سبز نشان داده است تا کشور را با زور تصرف کنند -کاری که این گروه در اگست ۲۰۲۱ انجام دادند- پاسخ داد: "این اتفاق افتاد".
وی از پرداختن به جزئیات خودداری کرده اما گفته است: "تصور این است که روند دوحه برای صلح نبوده است. مردم افغانستان اکنون به این باور دارند".
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала