لاوروف: روسیه بی درنگ کارهای حماس را پس از رویداد 7 اکتوبر نکوهش کرد

© Photo / Ministry of Foreign Affairs of the Russian FederationМинистр иностранных дел России Сергей Лавров на встрече с министром иностранных дел Монголии Лундэнгийном Пурэвсурэном
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на встрече с министром иностранных дел Монголии Лундэнгийном Пурэвсурэном - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.11.2023
عضو شوید
وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه بیدرنگ پس از رویداد 7 اکتوبر کارهای حماس را نکوهش و خواستار آتش بس شد.
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک گفت: "روسیه بیدرنگ پس از تشدید مناقشه فلسطین و اسرائیل، پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرد که در آن خواستار آتش بس در نوار غزه شده بود، اما امریکا جلوی این ابتکار را گرفت. به نظر می رسد که واشنگتن اکنون برای هیچ چیز دیگری جز توقف بشردوستانه آماده نیست".
او گفت: "به محض اینکه اسرائیل به رویداد 7 اکتوبر پاسخ داد، ما اقدامات حماس را به شدت نکوهش کردیم. در عین حال، ما خواستار پاسخی متناسب بر اساس قوانین بین‌المللی شدیم".
در 18 اکتوبر، شورای امنیت سازمان ملل اصلاحات روسیه در پیش نویس قطعنامه برزیل درباره ای آتش بس در منطقه درگیری فلسطین و اسرائیل را رد کرد.
به گفته واسیلی نبنزی، نماینده دائم روسیه، هرکسی که از پیش نویس قطعنامه بشردوستانه روسیه درباره ای خاورمیانه پشتیبانی نکرد، تا حدی مسئول آنچه در نوار غزه رخ داد، است.
لاوروف: تماس امریکایی‌ها با روسیه در باره افغانستان فعال است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.11.2023
لاوروف: تشکیل کشور فلسطینی اجتناب ناپذیر است
یادآوری می کنیم، که اسرائیل در 7 اکتوبر مورد یورش موشکی بی‌پیشینه ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را در برابر حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتوبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
شمار کشته شدگان یورش های اسرائیل به نوار غزه از 11.5 هزار نفر گذشت و بیش از 29 هزار نفر زخمی شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد، با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما تنها اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала