نماینده فلسطین وضعیت نوار غزه را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد انتقاد قرار داد

© Sputnikشورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.11.2023
عضو شوید
ریاض منصور، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل متحد در شرایط تشدید مناقشه فلسطین و اسرائیل، امیدهای فلسطینی ها و سایر ملت ها را برآورده نکرده که این نهاد ی را ضامن حفظ صلح و امنیت در عرصه بین المللی می دانستند.
ریاض منصور طی مصاحبه با اسپوتنیک با ارزیابی نقش اعضای شورای امنیت سازمان ملل در تلاش‌ها برای حل بحران فلسطین و اسرائیل گفت: "متاسفانه اکنون شورای امنیت انتظارات ما و همه بشریت مبنی بر اینکه به عنوان ضامن حفظ صلح و امنیت عمل خواهد کرد، برآورده نکرده است".
وزارت دفاع اسرائیل بعد از قطعنامه ملل متحد روابط با فلسطین را محدود میسازد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.12.2016
وزارت دفاع اسرائیل بعد از قطعنامه ملل متحد روابط با فلسطین را محدود میسازد
پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز راکت باران اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتوبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات موشکی گسترده، رزمندگان حماس به مناطق مرزی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.
در پاسخ، قوای اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، دارو و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.
تعداد قربانیان در نوار غزه به گفته وزارت صحت عامه محلی از 10 هزار نفر فراتر رفت، بیش از 18 هزار نفر مجروح شدند و به گفته منابع مختلف، بیش از 200 اسرائیلی در اسارت حماس هستند.
 ملل متحد از تاریخ شروع الحاق سرزمین های فلسطین خبر داد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.07.2020
ملل متحد از تاریخ شروع الحاق سرزمین های فلسطین خبر داد
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در سرحدات 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала