هیلی: ما شکست خود در افغانستان را پذیرفته‌ایم، اوکراین و اسرائیل را نیز رها می کنیم

© AP Photo / Seth Wenigنیکی هیلی
نیکی هیلی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.10.2023
عضو شوید
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ و سفیر پیشین امریکا در سازمان ملل اذعان کرد، که ایالات متحده شکست خود در افغانستان را پذیرفته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، "نیکی هیلی" نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ و سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل در گفت‌وگو با نیوزمکس با انتقاد شدید از دولت "جو بایدن" رئیس‌جمهور امریکا گفت: زمانی که مردم از من می‌پرسند چه چیزی باعث می‌شود شب‌ها بیدار بمانم، در پاسخ می‌گویم "مدت زمان بین امروز و روز انتخابات"؛ چراکه دشمنان ما می‌دانند که ما در ضعیف‌ترین وضع خود هستیم.
وی افزود: آن‌ها می‌بینند که مرزهای جنوبی باز هستند. می‌بینند که رئیس‌جمهوری داریم که کارهایی که باید انجام بگیرد را انجام نمی‌دهد.
نیکی هیلی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2023
نیکی هیلی: فرستادن پول به "گروه تروریستی طالبان" توهین به قربانیان جنگ است
هیلی عنوان کرد، که نیروهای امریکا در عراق و سوریه زیر یورش هستند و بایدن هیچ کاری در این زمینه انجام نمی‌دهد.
دیپلمات پیشین امریکایی که مواضع تندی نیز درباره ایران دارد، گفت: "هم‌اکنون به عراق و سوریه نگاهی بیندازید. همسر من جزو نیروهای فرستاده شده در آنجا است. یورش های بر پایگاه‌های نظامی و مردان و زنانی که در ارتش خدمت می‌کنند انجام گرفته و ما هیچ کاری در این زمینه انجام نداده‌ایم. امروز نیز بایدن برای وزیر خارجه ایران جهت سفر به نیویورک ویزا صادر کرد. ما داریم اجازه می‌دهیم که چنین اتفاقاتی رخ دهد. این جنون است".
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا با تاکید بر لزوم پشتیبانی از رژیم صهیونیستی و اوکراین گفت: مهم است که ما هر دو کار انجام بدهیم. دلیل آن نیز این است که اتحادی شرارت‌بار میان چین و روسیه که خود را شریک بی حد و حصر یکدیگر می‌خوانند و ایران وجود دارد. چین واردات نفت خود از ایران را افزایش داده است. روسیه پهپادها و موشک‌های خود را از ایران می‌گیرد. اگر به اوکراین نگاه کنید، متوجه می‌شوید که کسی بیشتر از تایوان خواستار کمک به اوکراینی‌ها نیست.
وی ادامه داد: چرا؟ دلیلش این است که اگر اوکراین پیروز شود، چین به سراغ تایوان نمی‌رود. کسی بیش از اوکراینی‌ها خواهان کمک به اسرائیل نیست چراکه می‌دانند اگر ما به اسرائیل کمک کنیم، به آن‌ها نیز کمک خواهیم کرد. بدترین سیگنالی که می‌توانیم به جهان بفرستیم این است که بگوییم می‌خواهیم اوکراین را رها کنیم و به سوی اسرائیل سوق پیدا کنیم. اگر این کار را انجام دهیم، حدس بزنید چه می‌شود؟ در نهایت اسرائیل را هم رها خواهیم کرد. ما شکست خود در افغانستان را پذیرفته‌ایم.
سفیر پیشین امریکا در سازمان ملل عنوان کرد، که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر به اوکراین داده است و احتمالا ۶۰ میلیارد دیگر نیز به این کشور داده شود.
هیلی تاکید داشت، که این مبالغ تنها ۲۰ درصد از مبلغ مورد نظر در لایحه پیشنهادی بایدن است. وی عنوان کرد: ما می‌توانیم این هزینه را پرداخت کنیم.
وی در ادامه گفت: ما نباید انقدر مغرور شویم که گمان کنیم امریکا به داشتن دوست نیازی ندارد. ما در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۱ به دوستان‌مان نیاز داشتیم. نباید به گونه ای رفتار کنیم که انگار ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۱ است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала