سومین مجمع "کمربند و جاده" با حضور پوتین در چین برگزار می شود

© Sputnik / Sergei GuneevВладимир Путин и Си Цзиньпин на церемонии совместного фотографирования участников круглого стола Международного форума "Один пояс, один путь"
Владимир Путин и Си Цзиньпин на церемонии совместного фотографирования участников круглого стола Международного форума Один пояс, один путь - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.10.2023
عضو شوید
به گزارش اسپوتنیک، پکن پایتخت چین میزبان سومین مجمع همکاری بین المللی "کمربند و جاده" در تاریخ 17 تا 18 ماه اکتوبر خواهد بود، این مجمع به ابتکار رئیس جمهور چین که در سال 2013 برای توسعه اقتصادی و زیر ساختی بین المللی ارایه شد.
موضوع اصلی این دور مجمع "ساخت و ساز باکیفیت کمربند و جاده، دستیابی مشترک به توسعه و شکوفایی مشترک" می باشد.
وزارت خارجه چین اعلام کرد که در این دور بیش از 140 کشور و بیش از 30 سازمان بین المللی انتظار می رود شرکت داشته باشند همچنان تعداد شرکت کنندگان که تا حال ثبت نام شده در این مجمع از 4 هزار نفر فراتر می رود.
همچنان رهبران شماری از کشور از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان، ویکتور اوربان نخست وزیر هنگری، رئیس جمهور ویتنام، وو ون تونگ خواهند داشت.
مجمع "یک کمربند ، یک راه" چیست؟
مجمع "یک کمربند، یک جاده" یک ابتکار بین المللی جمهوری خلق چین برای بهبود و ایجاد کریدورهای تجاری و حمل و نقل موجود و ایجاد کریدورهای جدید است. هدف اولیه این مجمع ایجاد زیرساخت ها و ایجاد روابط بین کشورهای اوراسیا است. این شامل چندین جهت است از جمله "منطقه اقتصادی جاده ابریشم" و "راه ابریشم"دریایی است.
در طول 10 سال گذشته، به مبلغ 1 تریلیون دالر امریکایی در در چارچوب این ابتکار سرمایه گذاری شده است، بیش از 3 هزار پروژه همکاری مشترک تشکیل یافته است.
به گفته وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین ، شرکت های چینایی 420 هزار شغل در کشورهای واقع در امتداد کمربند و جاده ایجاد کرده اند. در مجموع ، بیش از 150 کشور و بیش از 30 سازمان بین المللی به نوعی در اجرای ابتکار عمل چین شرکت می کنند که چین با آن بیش از 200 توافقنامه همکاری امضا کرده است.
روسیه و "یک کمربند - یک جاده"
رئیس جمهور روسیه در نشست باشگاه گفتگوی بین المللی والدای گفت که روسیه و چین برنامه های مشترک توسعه زیرساخت ها از جمله ابتکار "یک کمربند یک جاده" را اجرا خواهند کرد. رهبر روسیه سپس اضافه کرد که او آن را بسیار امیدوار کننده می داند.
یکی از زمینه های همکاری چین و روسیه مرتبط با ابتکار چین، ادغام طرح های توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و "کمربند اقتصادی جاده ابریشم" است. روسیه علاقه مند به استفاده از فرصت های اضافی برای تعمیق یکپارچگی اقتصادی اوراسیا است که "یک کمربند یک جاده" نشان دهنده آن است و همچنین در اجرای پروژه های مشترک بزرگ.
چین، در چارچوب اجرای ابتکار خود، فدراسیون روسیه را به عنوان یک شریک کلیدی می بیند که باید منافع آن در نظر گرفته شود. در همین راستا، در ماه مه 2015، مسکو و پکن رویکردهای مربوطه طرفین را در بیانیه مشترک فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین در مورد همکاری در پیوند ساخت "اتحادیه اقتصادی اوراسیا" و کمربند اقتصادی جاده ابریشم منعکس کردند.
انجمن های قبلی
اولین مجمع همکاری بین المللی "یک کمربند یک جاده " در 14-15 مه 2017 در پکن برگزار شد. در این مراسم رئیس جمهور و نخست وزیران 29 دولت از جمله رهبر روسیه ولادیمیر پوتین شرکت داشتند. در مجموع ، بیش از 1600 شرکت کننده که از 140 کشور و بیش از 80 سازمان بین المللی را نمایندگی می کردند در آن انجمن شرکت کردند.
مجمع بعدی در پکن در 25 تا 27 اپریل برگزار شد، 38 سیاست گر بیش از 6 هزار اشتراک کننده از 150 کشور و 92 سازمان بین المللی حضور یافتند، رئیس جمهور پوتین نیز در این مجمع حضور داشت.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала