هیچ عدالتی در راه نیست؛ آغاز تحقیقات جدید در مورد قتل‌های فراقانونی ارتش بریتانیا در افغانستان

© Photo / Public domain/U.S. Army/Spc. Collin MacKownМногомесячные военные учения Project Convergence 22 в США
Многомесячные военные учения Project Convergence 22 в США - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.10.2023
عضو شوید
اسناد‌های فاش شده نشان می دهد که نیرو‌های ویژه بریتانیا (SIS)، برای رقابت با یکدیگر و اینکه کدام‌‌یک بیشتر قتل کرده است، افغان‌ها را به قتل می‌رساندند.
به گزارش اسپوتنیک، مقامات انگلیس تحقیقات عمومی در خصوص کشتار خودسرانه 80 افغان توسط نیروهای ویژه بریتانیایی را از روز دوشنبه 9 اکتبر 2023 به دنبال درخواست خانواده‌های قربانیان برای کشف حقیقت پشت مرگ آنها به جریان انداختند.
این تحقیقات همچنین به دنبال آن روی دست گرفته شد که دو خانواده‌ این نیروها را در مورد قتل خویشاوندان خود در سال‌های 2011 و 2012 متهم کردند.
گزارش تازه مربوط به چندین عملیات شبانه می‌شود که "عملیات بازداشت عامدانه" خوانده شده است. در این عملیات نیروهای بریتانیایی علیه شورشیان مشکوک طالبان در میانه سال 2010 و اواسط سال 2013 شرکت کردند.
الیور گلاسکو، وکیل اصلی تحقیق، گفت: "ادعای اصلی تحقیقات روشن است: عناصر نیروهای بریتانیا عمدا از عملیات بازداشت سوء استفاده کردند. آنها سیاست اعدام مردان افغانستانی در سن جنگ را در شرایطی اجرا کردند که آنها تهدید فوری یا در حال جنگ نبودند".
Судейский молоток на ноутбуке  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.10.2023
بالاخره کشتار افغانان غیرنظامی توسط قوای بریتانیا بررسی می گیرد
به گفته وی با استناد به ایمیل‌هایی که در آن زمان میان مقام‌های ارتش بریتانیا در افغانستان ردوبدل شده است، گفت که به نظر می‌رسد نگرانی‌های زیادی در آن زمان در میان مقام‌های ارتشی وجود داشته، اما بی‌اعتنایی بزرگی در قبال این قتل‌ها صورت گرفته است.
پس از اینکه در سال‌های 2017 و 2019 تحقیقات پولیس سلطنتی درباره دوسیه قتل‌های فراقانونی نیرو‌های ویژه بریتانیا در افغانستان، به دلیل همکاری نکردن فرماندهان ارشد ارتش، از جمله جنرال مارک کارلتون‌اسمیت، فرمانده سابق نیروهای ویژه بریتانیا، بی‌نتیجه به پایان رسید.
شبکه خبری بی‌بی‌سی در برنامه پانورامای خود در 2022 بار دیگر این دوسیه را مطرح و علنی کرد. این شبکه به صد‌ها صفحه اطلاعات دست یافت که نشان می‌داد فرماندهان ارتش بریتانیا در افغانستان از وقوع قتل‌ها آگاه بوده‌اند، اما اطلاعات خود را در این زمینه با پولیس سلطنتی که مامور تحقیق در این باره بود، در میان نگذاشتند.
Студенты во время урока в университете в Кабуле  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.08.2023
زندگی افغان های که با بریتانیا همکاری داشتند در خطر است
در آن زمان، وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به گزارش بی‌بی‌سی گفت که شواهد کافی برای متهم کردن سربازان بریتانیایی که در افغانستان خدمت کرده‌اند، وجود ندارد. مقام‌های این وزارت عملکرد نیرو‌های ویژه بریتانیا را در افغانستان "حرفه‌ای و مطابق با استاندارد‌های نظامی" اعلام کردند و گزارش شبکه خبری را نادرست و نامنصفانه دانستند.
پس از پخش گزارش، دولت بریتانیا تحقیقات قضایی خود را در این زمینه از سر گرفت. اسناد فاش شده نشان می دهد که نیروهای ویژه بریتانیا بین سال های 2010 تا 2013 چندین قتل غیرقانونی انجام داده اند. در آن زمان نیرو‌های ویژه بریتانیا که "SIS" نامیده می‌شد، برای رقابت با یکدیگر و اینکه کدامیک بیشتر قتل کرده است، افغان‌ها را به قتل می‌رساندند. این موارد در گزارش پانورامای بی‌بی‌سی به نشر رسیده است. آنان برای اینکه قتل‌های خود را موجه جلوه دهند، در کنار اجساد مقتولان تفنگ یا بمب دستی قرار می‌دادند و در گزارش خود می‌نوشتند که برای دفاع از خود، مجبور به کشتن طرف مقابل شده‌اند.
Горящая фотография лидера ДАИШ Абу Бакр аль-Багдади - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.07.2023
پنهان‌کاری پنتاگون درباره ای تلفات غیرنظامیان در عملیات کشتن البغدادی
روزنامه تایمز می‌نویسد که فرماندهان نیروهای ویژه بریتانیایی اطلاعات کامپیوتری دربرگیرنده شواهدی از کشتار جمعی غیرنظامیان افغان در سال‌های 2010-2013 را پاک کردند.
سوال اصلی اینجا است که آیا اعضای خانواده قربانیان می توانند به عدالت و مجازات برای ارتش بریتانیا دست یابند؟
در این مورد آقا اکمل بقا کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: غیرنظامیان نه تنها توسط نیروهای ویژه بریتانیا، بلکه توسط نیروهای ویژه ایالات متحده، نیروهای ویژه آسترالیا نیز در افغانستان کشته شده‌اند.

"وقتی این خبر را شنیدم؛ به فکر محکمه ویژه طالبان افتادم که در ماه های اول حاکمیت شان برای محکمه کردن مردم بومی پنچشیر محکمه‌ی ویژه ساختند و از قاضی شروع الی شاهدان همه خود شان بودند، در نتیجه نزدیک به ده هزار پنجشیری را زندانی و تعدادی زیادی را هم کشتند."

اکمل بقا
کارشناس مسائل سیاسی
وی تصریح کرد: محکمه و حکم آن زمانی معنی پیدا میکند، زمانیکه طرفین حاضر باشند و باز شخصی مجرم باید در جغرافیایی که مرتکب جرم شده، مطابق به کود جزای آن جغرافیا محکمه شود.
"بعد از یک‌‌ونیم دهه برسی این قتل ها جای را نخواهد گرفت، قسمیکه در استرالیا و امریکا نیز چنین برسی ها آغاز شد ولی درد خانواده های کشته شده‌گان را درمان نکرد."
اکمل بقا
کارشناس مسائل سیاسی
در اخیر وی افزود: "بنظر میرسد که این کشور ها برای ششتن دستهای خون آلود شان، این سریال ها را راه می‌اندازند تا مردم عام کشور های خودشان را قناعت دهند. هیچ عدالتی در راه نیست."
Официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.09.2023
چین: امریکا با اشغال افغانستان عامل اصلی رنج مردم شده است
از سوی دیگر دراین باره یحیی چاووش، رئیس حزب حرکت بزرگ ملی خط میانه و آگاه مسایل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: "همانطور که برای همه معلوم است سرباز‌ان و نیروی‌های متجاوزین ایالات متحد امریکا، بریتانیا و متحدین آنها ا در طول بیست سال در افغانستان دست به انواع جنایات ضد انسانی و ضد بشری زدند."
"در عملیات های شبانه‌ای که آنها در هلمند و دیگر مناطق افغانستان انجام دادند ده ها هزار انسان بی گناه، خانواده ها، کودکان، زنان و سالمندان کشته شدند، اینها این کشتار ها را اکثرا برای ساعت تیری خود انجام میدادند. همانطور که خودشان اجساد و مرده‌ها را به تمسخر گرفتند و خودشان اظهار کردند که چنین جنایات را انجام دادند به شمول شهزاده انگلیس."
یحیی چاووش
آگاه مسایل سیاسی
وی خاطرنشان کرد که تعدادی از افسران بلند‌رتبه انگلیس ادعا دارند که اطلاعات را پاک کردند و یا اطلاع داده میشود که فرمانده‌های بلند‌رتبه آنها اطلاعات را در سال 2013 پاک کردند. این دلیل برائت نمی شود، انقدر در افغانستان اسناد و مدارک از جنایات های‌شان وجود دارد. انقدر فلم‌های وجود دارد، انقدر حقایقی وجود دارد روزی هم به وسیله خودشان و هم به وسیله مردم افغانستان از این جنایات نا بخشیدنی شان پرسان خواهد شد.
"در شرایط فعلی که اعمال تروریستی و ترورزم دولتی سر تا سر جهان به وسیله ایالات متحدی امریکا، انگلیس و متحدین شان پیش برده می‌شود بسیار مشکل است که پای جنایتکاران را به محکمه‌ای، عدالت بشری و عدالت بین المللی کشانده شود. همانطوری که دیده میشود محکمه بین المللی در خدمت این جنایتکاران است و از اینها پیشتبانی و دفاع می کند، و در خدمت نیروهای متجاوز امریکایی، ناتو و بریتانیا می‌باشد."
یحیی چاووش
آگاه مسایل سیاسی
آقا چاووش تاکید کرد: "جنایات که اینها در افغانستان انجام دادند، محدود به قتل هشتاد نفر غیر نظامی در افغانستان نمی شود. در افغانستان این‌ها بیشتر از هزار ها انسان بی گناه را کشته اند، که تنها در حدود هشتاد نفر خودشان اسناد جمع کرده بودند و می‌گویند پاک کردند."
وی در اخیر افزود: "من فکر نمی‌کنم چنین اسنادی پاک شده باشد و خودشان کتمان حقایق در این رابطه می‌کنند، و بالاخره روزی پای از این ها به محکمه جنایات جنگی کشانده خواهد شد."
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала