گسترش جبهه مقاومت به سوی جنوب و غرب افغانستان تا سال 2024

احمد مسعود
احمد مسعود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.09.2023
عضو شوید
رهبر جبهه مقاومت گفته است، که جبهه مقاومت افغانستان در نظر دارد در سال 2024 به سوی جنوب و غرب کشور پیشروی کند.
به گزارش اسپوتنیک، احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان به روزنامه فرانسوی فیگارو گفت: جبهه مقاومت ملی افغانستان در نظر دارد در سال 2024 به سوی جنوب و غرب این کشور پیشروی کند.
مسعود گفت: "ما در تخار، کندز، بدخشان، در بغلان و لایت های شمال کابل قرار داریم و قصد داریم تا بهار یا تابستان سال آینده به جنوب افغانستان و همچنین به سوی غرب گسترش پیدا کنیم.
در عین حال، رئیس جبهه مقاومت ملی خاطرنشان کرد، که این سازمان ابزار لازم برای جنگ متعارف در برابر گروه طالبان را ندارد. زیرا به گفته وی، طالبان پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از کشور، نزدیک به 8 میلیارد دالر جنگ افزار به جا مانده ای امریکایی ها را با خود برده اند.
جبهه مقاومت ملی در حال حاضر در حال سازماندهی کمین و استفاده از تک تیراندازها در مبارزه با طالبان است.
مسعود خاطرنشان کرد، که جبهه تلاش می کند تا از طریق کارآفرینان افغانستانی برای به دست آوردن جنگ افزارها کمک مالی جمع آوری کند.
یادآوری می کنیم، که در آغاز ماه اگوست سال2021، گروه طالبان یورش های شان را در برابر نیروهای دولتی افغانستان افزایش دادند، در 15 اگوست وارد کابل شدند. در جریان دو هفته آخر ماه اگوست، تخلیه دسته جمعی شهروندان کشورهای غربی و افغانستانی های همکار با آنها از فرودگاه کابل که زیر نگهبانی نظامیان امریکایی بود، صورت گرفت. در شب 31 اگوست، ارتش ایالات متحده فرودگاه کابل را ترک کرد و به تقریبا 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان پایان داد. در اوایل ماه سپتامبر، ترکیب دولت موقت و تک قومی و تک گروهی گروه طالبان افغانستان به ریاست محمد حسن آخوند که در دوره اول حکومت طالبان به عنوان سرپرست وزارت خارجه فعالیت می کرد و از سال 2001 تحت تحریم های سازمان ملل قرار داشت، اعلام شد. نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان پس از آن مبارزه شان را از ولایت پنجشیر آغاز و پس از یک ماه مقاومت پنجشیر را به گروه طالبان واگذار کردند و تاکنون نیروهای این جبهه در کوه های پنجشیر در برابر گروه طالبان مبارزه می کنند و بیش ازچهار هزار نیروی گروه طالبان در این ولایت به خاطر جنگ در برابر نیروهای جبهه مقاوت حضور دارند. نیروهای مقاومت به جز از پنجشیر در ولایت های کابل، بغلان، کاپیسا، پروان، تخار، کنر، کندز، بدخشان حضور فعال دارند و هر از گاهی بر جنگجویان گروه طالبان یورش می برند، که در ماه های پسین گواه یورش های بیشتر نیروهای این جبهه بر جنگجویان گروه طالبان هستیم.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала