انتظار و توقع ها از نشست فارمت مسکو درمورد افغانستان

© Sputnikنشست مسکو درباره افغانستان در شهر کازان روسیه
نشست مسکو درباره افغانستان در شهر کازان روسیه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.09.2023
عضو شوید
پنجمین نشست فارمت مسکو درمورد افغانستان به تاریخ ۲۹ سپتمبر در شهر کازان روسیه با اشتراک نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و مقتدر منطقه برگزار میشود.
غوث جانباز، کارشناس مسایل سیاسی و دیپلومات پیشین افغانستان در مسکو در مصاحبه با اسپوتنیک افغانستان در رابطه به موضوعات مورد بحث و انتظارات از پنجمین نشست فارمت مسکو درمورد افغانستان گفت:
"اشتراک کنندگان این نشست بیشتر روی این تاکید خواهند داشت تا چطور میتوان ثبات را در افغانستان و منطقه تامین کرد، همچنان درمورد فعالیت گروه های متنوع تروریستی در داخل افغانستان، چگونگی تهدید این گروه ها به منطقه و افغانستان و راه های مبارزه با آنها بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت".
آقای جانباز با اشاره به گفته های سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نیویارک در رابطه به اینکه در نشست فارمت مسکو اشتراک کنندگان درمورد پیچیده شدن روابط کشورهای همسایه افغانستان با گروه طالبان بحث و گفتگو خواهند کرد، گفت: "درمورد راه حلی برای پیچیدگی ها در روابط میان افغانستان و همسایگان به خصوص با پاکستان، ایران و اوزبیکستان که اخیرا به میان آمده، مباحثی صورت خواهد گرفت".
نشست فرمت مسکو درباره افغانستان در کازان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.09.2023
فرمت مسکو؛ پلتفرم شرقی برای یک بحران منطقه‌ای
به باور این دیپلومات پیشین سفارت افغانستان در مسکو، طالبان انتظار داشتند که در این نشست موضوع به رسمیت شناختن شان مطرح خواهد شد، اما در این گردهمایی مورد بحث نیست و چنانکه نماینده رییس جمهور روسیه برای افغانستان گفته است، طالبان در این نشست به عنوان مهمان حضور خواهند داشت، نه بیشتر از این".
آقای جانباز در ادامه افزود:
"روسیه کوشش خواهد کرد که در پروسه سیاسی دخیل باشد و از این پروسه عقب نماند و همچنان فشار سیاسی و اجتماعی خود را هرچه بیشتر بالای طالبان داشته باشد و از این طریق طالبان در آجندای منطقوی باقی بمانند، دست‌خوش و شکار معادلات و پلان های مراکز فرامنطقوی مثل اتحادیه اروپا، ناتو و امریکا نشوند".
از سوی دیگر احمد سعیدی، کارشناس مسایل سیاسی و دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان در مصاحبه با اسپوتنیک گفت در صورتی که تمام طرفین سیاسی در افغانستان به این نشست دعوت میشدند، به اعتبار و اهمیت این نشست می افزود.
آقای سعیدی گفت:
"مسکو هر چند حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناسد، اما این حرکت مسکو در دراز مدت به نفع سیاست اش نخواهد بود، مردم افغانستان در شرایطی که از امریکا ناراضی اند، به روسیه و شانگهای امید داشتند، اما با چنین سیاست ها، این امید هم به سوی یاس و ناامیدی میرود".
به باور آقای سعیدی، در این نشست امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت موقت طالبان فقط نقش گزارش دهی را خواهد داشت: "امیر خان متقی گزارش میدهد و میگوید که چه دستاوردهایی دارند، مواد مخدر را ناپدید کردند، کشورهای اشتراک کننده نیز ابراز نگرانی خواهند کرد از وضعیت در افغانستان و مبارزه با تروریزم".
این دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان خاطر نشان ساخت که در نشست فارمت مسکو موضوع به رسمیت شناختن حکومت طالبان به بحث گرفته نخواهد شد: "اما اگر نماینده افغانستان چراغ سبز نشان دهند که به امریکایی ها پشت میکنند، شاید کشورهای عضو سازمان شانگهای خود شان را به طالبان نزدیک سازند".
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала