گفت و گوی لاوروف و وزیر خارجه آذربایجان درباره ای قره باغ

© МИ РФ گفت و گوی لاوروف و وزیر خارجه آذربایجان درباره ای قره باغ
گفت و گوی لاوروف و وزیر خارجه آذربایجان درباره ای قره باغ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.09.2023
عضو شوید
وزیر امور خارجه روسیه در یک تماس تیلیفونی با همتای آذربایجانی اش درباره وضعیت قره باغ گفت و گو کردند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد، که سرگئی لاوروف و جیحون بایراموف وزیران خارجه روسیه و آذربایجان در 27 سپتامبر در تماس تیلیفونی درباره ای وضعیت قره باغ و امنیت مردم ارمنی گفت و گو کردند.
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: "وضعیت قره باغ از آن میان مسائل مربوط به ارائه کمک های بشردوستانه، تضمین حقوق و امنیت مردم محلی ارمنی مورد بحث قرار گرفت. راه های اجرای مجموعه ای از توافقات سه جانبه در بالاترین سطح برای سال های 2020-2022 در خصوص توسعه معاهده صلح بین باکو و ایروان، تحدید حدود مرز ارمنستان و آذربایجان و رفع بستن ارتباطات حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت".
Эвакуация жителей Нагорного Карабаха из Мардакертского, Мартунинского и Аскеранского районов при участии российского миротворческого контингента - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.09.2023
وزارت دفاع روسیه: نیروهای نگهبان صلح با هلیکوپتر باشندگان زخمی قره باغ را تخلیه کردند
وزارت امور خارجه روسیه افزود: وزیران همچنین درباره ای شماری از موضوعات در دستور کار دوجانبه و منطقه ای صحبت کردند و درباره ای تماس های بیشتر در سطوح گوناگون به توافق رسیدند.
آذربایجان در 19 سپتامبر "اقدامات ضد تروریستی محلی" را برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در قره باغ آغاز کرد. ایروان آنچه در حال وقوع است را تجاوز خواند و اعلام کرد که هیچ واحد ارمنی در قره باغ وجود ندارد. یک روز بعد، با میانجیگری نیروهای نگهبان صلح روسی، توافقی در مورد آتش بس در قره باغ حاصل شد؛ از جمله شروط آتش بس، به ویژه خلع سلاح نیروهای ارمنی و عقب نشینی تجهیزات سنگین بود.
یادآوری می کنیم، که قره باغ کوهستانی منطقه ای در ماوراء قفقاز است، که نزدیک به همه ای باشندگان این منطقه ارمنی هستند.
در سال 1923، این منطقه وضعیت یک منطقه خودمختار را در داخل جمهوری آذربایجان دریافت کرد. در سال 1988 جنبشی برای اتحاد دوباره با ارمنستان در قره باغ آغاز شد. در 2 سپتامبر 1991 استقلال از آذربایجان اعلام شد و نام آن به جمهوری قره باغ تغییر کرد. از سال 1992 تا 1994، آذربایجان تلاش کرد کنترل جمهوری خودخوانده را به دست گیرد؛ این عملیات نظامی تمام عیار بود که طی آن 30 هزار نفر کشته شدند. در سال 1994، طرفین بر سر آتش بس توافق کردند، اما وضعیت جمهوری هرگز مشخص نشد. در پایان سپتامبر 2020، جنگ در قره باغ کوهستانی از سر گرفته شد. در شب 10 نوامبر، آذربایجان و ارمنستان با پا درمیانی مسکو توافق کردند آتش بس کامل کنند و در مواضع اشغالی باقی بمانند و اسیران و جسدهای کشته شدگان را مبادله کنند. نیروهای نگهبان صلح روسیه اکنون در منطقه از آن میان در دهلیز لاچین جا به جا هستند. سال گذشته، ایروان و باکو با میانجیگری روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بحث درباره پیمان صلح آینده را آغاز کردند. در پایان ماه می امسال، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت، که ایروان آماده است تا حاکمیت آذربایجان را در داخل مرزهای شوروی، یعنی همراه با قره باغ، به رسمیت بشناسد. در ماه سپتامبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد، که رهبری ارمنستان اساساً حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را به رسمیت شناخته است. همانطور که الهام علی اف، رهبر آذربایجان گفت، اگر ایروان موضع خود را تغییر ندهد، آذربایجان و ارمنستان ممکن است پیش از پایان سال قرارداد صلح امضا کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала