واکنش‌ها به دستگیری ندا پروانی و خانواده‌اش از سوی گروه طالبان

© @https://twitter.comپرچم طالبان
پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.09.2023
Telegram
جنگجویان گروه طالبان صبح امروز سه‌شنبه یکتن از اعضای جنبش زنان معترض با خانواده اش دستگیر کرده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، منابع آگاه و معتبر کردند، که بامداد امروز سه‌شنبه نیروهای گروه طالبان خانه ندا پروانی را در منطقه خیرخانه در شمال کابل محاصره و بازرسی کرده و سپس او را با همسر و پسر خردسال‌اش دستگیر کرده‌اند.
ندا پروانی از اعضای جنبش زنان معترض است که نزدیکای ساعت ۹ صبح امروز همراه با آرش پروانی همسر و پسر ۴ ساله‌اش از منطقه خیرخانه در شمال کابل از سوی طالبان بازداشت شده‌اند.
غور  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.09.2023
دستگیری کارمندان یک موسسه بین‌المللی از سوی گروه طالبان در غور
ژولیا پارسی؛ عضو رهبری جنبش زنان معترض افغانستان می‌گوید: "گروه طالبان حوالی ساعت ۹ صبح امروز خانه ندا پروانی از اعضای جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان را محاصره و بعد از تلاشی ندا پروانی را با همسرش آرش پروانی و پسر ۴ ساله‌اش به اسارت گرفتند. طالبان کمپیوتر و گوشی بانو پروانی را نیز طالبان با خود برده‌اند".
طالبان در حالی ندا پروانی را با همسر و پسرش دستگیر کرده‌اند که در حال حاضر حضور مطیع‌الله‌ویسا؛ فعال حقوق‌ آموزش و‌ تحصیل زنان و دختران، رسول پارسی؛ استاد دانشگاه و مرتضی بهبودی؛ خبرنگار در زندان طالبان تایید شده است.
شماری از زنان انتظار دارند تا کشورهای جهان و نهاد‌های حقوق‌بشری با به کارگیری از فشار طالبان را به رهایی ندا پروانی و دیگر بازداشتی‌هایی که به علت فعالیت‌های حقوق‌بشری در زندان طالبان زندانی هستند، وادار کنند.
ماریا نوری؛ جنبش اتحاد و همبستگی زنان نیز در این باره گفت: "هیچ‌قدرتی نمی‌تواند زنان افغانستان را به پشت سوق بدهد. از نهادهای حقوق‌بشری می‌خواهیم که با فشار آوردن بر رژیم طالبان سبب رهایی ندا پروانی شوند."
گروه طالبان تاکنون در این مورد موضع‌گیری رسمی نداشته‌اند و علت دستگیری ندا پروانی و خانواده‌اش را همگانی نکرده‌اند.
یادآوری می کنیم، که پس از بازگشت دوباره طالبان به قدرت و تطبیق محدودیت‌های سخت‌گیرانه از سوی آنها بر زنان و دختران باعث اعتراضات زنان در برابر طالبان شد. اعتراض‌هایی که ظاهرا طالبان با بازداشت معترضان به‌دنبال سرکوب آن هستند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала