حقانی از رهبران شیعه مخالف دعوت نمود که به وطن برگردند

© Photo / @Social mediaمحمد محقق و سراج‌الدین حقانی
محمد محقق و سراج‌الدین حقانی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.09.2023
Telegram
سراج الدین حقانی وزیر داخله طالبان از تریبون در بامیان، محمد محقق و محمد کریم خلیلی از حزب وحدت اسلامی را مورد خطاب قرار داده گفت که می توانند به وطن شان برگردند.
به گزارش اسپوتنیک، وزیر داخله حکومت فعلی طالبان از آنهای که اعضای شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان هستند و در ترکیه زندگی می کنند، دعوت نمود که به وطن برگردند.
محمد محقق گفت: "از حُسن نیت‌شان ممنون؛ اما برگشتن ما به افغانستان بدون یک مذاکره واقع در سطح همه جریان‌های موثر سیاسی، توافق روی چگونگی نظام آینده، تشکیل یک اداره مؤقت و قبول انتخابات به اراده و آرأی مردم افغانستان مشکل را حل نمی‌کند."
این‌ در حالی‌ست که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در سفر خود به بامیان از محمد محقق و محمد کریم خلیلی، از رهبران سیاسی هزاره‌ها خواست که به افغانستان بیایند و به‌عنوان "ریش‌سفید و رهبر قوم، در وطن خود زندگی کنند".
محمد محقق رییس حزب وحدت اسلامی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.04.2023
محقق: رژیم طالبان ضد مردمی است، اما وضعیت جئوپلیتیکی به نفع آن است
سخنان حقانی در حالی‌ست که این گروه در دو سال گذشته بارها متهم به رفتار "تبعیض‌آمیز" و "انتقام‌جویانه" با هزاره‌های کشور شده است.
قابل ذکر است که قضیه محمد محقق اولین اجندای کمیسیون طالبان برای بازگشت چهره های افغان شد – سپس دستیار وی به مذاکرات آمد. علاوه بر این، برخی از حامیان محقق نیز از طریق این مکانیزم به افغانستان بازگشتند.
* این سازمان به دلیل فعالیت های تروریستی تحت تحریم های سازمان ملل است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала