مهمترین نکات از جدیدترین گزارش بانک جهانی از وضعیت اقتصادی در افغانستان

© AFP 2023 / ERIC BARADATШтаб-квартира Всемирного банка в Вашингтоне
Штаб-квартира Всемирного банка в Вашингтоне  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.09.2023
Telegram
برگزیده مهمترین نکات از گزارش بانک جهانی مورخ 2023 .31.08
به گزارش اسپوتنیک، گزارش ماهانه اقتصادی افغانستان بخشی از برنامه آینده افغانستان، برنامه تحقیق، نظارت و گزارش های تحلیلی بانک جهانی در مورد اقتصاد و جامعه افغانستان است این ناظر اقتصادی افغانستان به سروی های منظم در مورد سکتور خصوصی، رفاه خانوار، و جنسیت، و گزارش های سکتوری از شاخص سالانه انکشاف افغانستان است، ارائه می کند.
مهمترین نکات در باره شاخص های اقتصادی ارائه شده در ان گزارش را در ادامه مطلب بخوانید:
به صورت سالانه، قیمت مواد غذایی در جولای سال جاری 12.6 درصد کاهش یافت، روند کاهشی تقاضا ثبت شد.
کمبود غذا و کالاهای اساسی گزارش نشده، اما 2/3 خانواده ها نمی توانند زندگی خود را تامین کنند، به همین دلیل زنان و کودکان اضافه به کار کردن روی می آورند.
از آغاز سال 2023، ارزش افغانی در برابر دالر آمریکا 7.3 درصد، در برابر ریال ایران 41.2 درصد و در برابر روپیه پاکستان 29.3 درصد افزایش یافته است.
وضعیت آب و هوا باعث برداشت فراوان محصولات شده است.
60 درصد درآمد بودجه طالبان* از گمرکات است، سهم شیر از تجارت با ایران و پاکستان است.
صادرات برای نیم سال بالغ بر 910 میلیون دالر و 3 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال 2022 بوده است. محرک اصلی در حال حاضر منسوجات (سهم 16 درصدی در صادرات و افزایش 49 درصدی) و نه زغال سنگ (سهم 22 درصدی در صادرات) است.
صادرات، اما کاهش 12 درصدی و واردات رشد 32 درصدی بالغ بر 4.4 میلیارد دالر می شود، در حالی که کسری تجاری از 2.4 دالر به 3.5 میلیارد دالر رسید.
گزارش های اقتصادی از افغانستان اکثراً بر توان پایین خرید مردم دلالت دارد. این درحالی است که طالبان* در این اواخر از قراردادهای کاری برای راه اندازی پروژه های مختلف در بخش های مختلف مانند استخراج معادن و ساخت و ساز خبر می دهند، با این حال در زندگی مردم نه تنها تغییر مثبتی ایجاد نشده است بلکه جمعیتی زیادی افغانستان را به دلایل ناتوانی اقتصادی ترک می کنند که باعث نارضایتی کشور های همسایه افغانستان شده است.
طالبان* — این سازمان به دلیل فعالیت های تروریستی تحت تحریم های سازمان ملل است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала