پیدا کردن گوگرد و فلزات دیگر روی سطح ماه از سوی کاوشگر هندی

© Photo / ISROФотография поверхности Луны, сделанные аппаратом "Чандраян-2" с высоты примерно 4375 километров
Фотография поверхности Луны, сделанные аппаратом Чандраян-2 с высоты примерно 4375 километров - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.08.2023
Telegram
کاوشگر "پراگیان" هند بر روی سطح نیمه جنوبی ماه گوگرد، آلومینیوم و آهن پیدا کرد.
به گزارش اسپوتنیک، سازمان پژوهش های کیهانی هند اعلام کرد، که ماه نورد "پراگیان" نخستین آزمایش ها بر روی ترکیب سطح کره ماه در گستره ای قطب جنوبی آن را صورت داده و در آن گوگرد و فلزهای دیگری همچون آلومینیوم و آهن کشف کرده است.
این آژانس فضایی اعلام کرد: "دستگاه طیف سنجی گسلی لیزری – جرقه ای موجود در ماه نورد "چاندرایان-3" نخستین آزمایش های ترکیب عنصری سطح ماه در نزدیکی قطب جنوب آن را در تاریخ انجام داد. این اندازه گیری ها بشکلی واضح وجود گوگرد در منطقه را تایید می کنند که با کمک تجهیزات موجود در دستگاه های مداری غیر ممکن بود. آزمایش های نخستین ارائه شده بصورت گرافیکی، وجود آلومینیوم، گوگرد، کلسیم، آهن، کروم، و تیتانیوم را در سطح ماه نشان داده است. اندازه گیری های بعدی وجود منگنز، سلیسیوم و اکسیجن را نشان دادند. پژوهش های دقیق درباره ای وجود هایدروجن در حال انجام می باشند".
Фотография поверхности Луны, сделанные аппаратом Чандраян-2 с высоты примерно 4375 километров - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.08.2023
ماه‌نورد هند یافته های غیر منتظره از سطح ماه مخابره کرد
طیف سنجی گسلی لیزری – جرقه ای روشی است که ترکیب فلزها را از طریق اثرگذاری با پالس های شدید لیزری آزمایش می کند. پالس لیزری بر روی سطح مواد، مانند سنگ یا شن، متمرکز می شود و پلازما تولید می کند. بررسی عناصر بدین واسطه صورت می گیرد که هر عنصر یک طول موج ویژه را در شرایط ترکیب پلازمایی متصاعد می نماید.
یادآوری می کنیم، که هند نخستین کشور در جهان است، که در تاریخ 23 آگوست یک کاوشگر کیهانی را بر روی قطب جنوبی کره ماه نشانده است. ایستگاه خودکار فضایی "چاندرایان-3" در تاریخ 14 جولای به فضا پرتاب شد و در تاریخ 5 اگوست وارد مدار ماه گردید. ماژول فرود آمده "ویکرام" در تاریخ 17 اگوست از ایستگاه جدا شد و دو عملیات را برای کاهش مدار پیش از فرود انجام داد. سازمان پژوهش های کیهانی هند همچنین اعلام کرده است، که ماهنورد "پراگیان" بر روی سطح قمر طبیعی زمین فرود آمده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала