طالبان به بازگشت کننده‌گان امنیت و مصونیت را تأمین می کند

© Photo / Asef KarimiАфганские беженцы в Индонезии
Афганские беженцы в Индонезии - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.08.2023
Telegram
سخنگوی کمیسیون طالبان طی سخنرانی به اسپوتنیک اظهار داشت که به هر بازگشت‌کننده افغان کارت تامین مصونیت اعطا می گردد.
مولوی احمدالله وثیق، سخنگوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان، به اسپوتنیک افغانستان گفت که برای بازگشت‌کنندگان کارت مصونیت داده میشود و در صورت ضرورت امنیت‌شان تأمین مگردد. آنها میتوانند مانند هر افغان دیگر کار و زندگی کنند. او همچنین در باره تشکیل کمیسیون و پروسه بازگشت افغانان تعریف کرد.

آقای وثیق به اسپوتنیک گفت که کمیسیون متشکل از نمایندگان وزارت های دفاع، داخله، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و فرهنگ و بعضی وزارت های مهم دیگر، ریاست امنیت ملی تحت ریاست شهاب‌الدین دلاور معادن وزیر، جهت تماس با شخصیت‌های خارج از کشور تشکیل شده‌است.

آقای وثیق گفت: "این کمیسون دارالانشأ دارد تا با شخصیت های ی که در اثر تبلیغات منفی به خارج رفته‌اند، تماس بگیرد و برای شان فورمه خانه پری و بازگشت‌کننده‌ها را استقبال کنند و برای آنها سهولت‌های لازم را ایجاد کند. کمیسیون برای بازگشت‌کننده دو شماره تلفون جهت تماس میدهد. آنهایی که بر‌میگردد برای شان کارت مصونیت داده میشود و در صورت ضرورت امنیت‌شان تأمین میگردد. آنها میتوانند مانند هر افغان دیگر کار و زندگی کنند".
به گفته سخنگوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان، اگر بعضی از آنها از قبل دوسیه داشته باشند، کسی نمیتواند آنها را مستقیمأ به محاکمه بکشانند، بلکه از طریق همین کمیسون تنظیم میشود.
Лагерь для афганских беженцев в итальянском городе Авеццано - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.05.2023
نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر از وضعیت بد مهاجرین افغان در ایران
چندی‌پیش مولوی احمدالله وثیق، سخنگوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان اعلام کرد که از آغاز کار این کمیسیون تاکنون 605 تن از چهره‌های سیاسی، شامل وزیران، والیان، نماینده گ‌های پارلمان، معاونین به کشور بازگشته‌اند.
یک‌ ماه‌پیش کمیسیون تماس با شخصیت‌ها اعلام‌کرد که صدها شهروند کشور مقیم خارج فورم برگشت را از طریق این کمیسیون پر کردند.
در اوایل ماه آگوست کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان از بازگشت حمیدالله بلوچ، رییس کمیسیون انتخابات جوزجان در اداره پیشین و دیدن گل، آمر جنایی قومندانی امنیه ولسوالی لعلپور ننگرهار در اداره پیشین در اثر تلاشهای این کمیسیون خبر داد
دیروز نشست نوبتی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان و عودت آنان به کشور، به ریاست مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرا برگزار شد.
در این نشست، رییس و اعضای این کمیسیون در خصوص بازگشت شماری از مقامات و شخصیت‌های علمی و فرهنگی اداره پیشین و پیشنهادهای آنان، صحبت کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала