یونیسف: بیش از یک و نیم میلیون افغانستانی در دو سال گذشته مهاجر شده‌اند

© https://twitter.comاخراج بیش از یک هزار مهاجر از کشور ایران
اخراج بیش از یک هزار مهاجر از کشور ایران   - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2023
Telegram
یونیسف می‌گوید، که پس از بازگشت گروه طالبان به قدرت ۱.۶ میلیون شهروند افغانستان به کشورهای همسایه مهاجر شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آمو، یونیسف تصریح کرد، که در سال ۲۰۲۳ بیش از ۶۶ میلیون دالر بودجه برای کمک به پناهجویان افغانستان در ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان نیاز است.
یونیسف خاطرنشان کرده است، که بیشتر این افراد به کشورهای ایران و پاکستان رفته‌اند.
آصفه استانکزی، فعال حقوق مهاجران در این باره گفت: "افرادی که از کشور مهاجر می‌شوند با مشکلات اقتصادی و نداشتن مدارک هویتی روبرو می‌باشند. از سوی دیگر عدم تطابق فرهنگی و گاها زبانی مشکلات آنان را چند برابر کرده است".
متقی: در حکومت ما هیچ فردی به دلیل های سیاسی مهاجر نشده است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.08.2022
متقی: در حکومت ما هیچ فردی به دلیل های سیاسی مهاجر نشده است
فرید رستاقی یکی از پناهجویان افغانستان است، که پس از سقوط کابل به پاکستان رفته و حالا با مشکلات زیادی زندگی می‌کند، او می‌گوید: "سازمان‌های حامی مهاجران اصلا سئوال نمی‌کنند که مهاجر هست یا نه و مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند".
بیرون شدن کادرها و جوانان کارشناس از افغانستان یکی از چالش‌های عمده در رابطه با موج مهاجرت جدید از افغانستان گفته شده است.
حفیظ احمد میاخیل؛ مشاور وزیر پیشین مهاجران و عودت کنندگان در این باره گفت: "مهاجرت نیروهای کارشناس برای کشور آسیب بزرگی است و کشور را با مشکلات زیادی در آینده روبرو خواهد کرد".
یونیسف می‌گوید، که تا ماه جون سال ۲۰۲۳ در حدود بیش از ۸ میلیون شهروند افغانستان در کشورهای همسایه زندگی می‌کنند که اوضاع زندگی آنان نگران کننده است.
در همین حال، برخی کارشناسان دیگر می گویند، که پس از چیرگی گروه طالبان در جریان دو سال گذشته بیش از سه میلیون نفر از افغانستان به دلیل ترس از گروه طالبان، تنگدستی و بیکاری این کشور را ترک کرده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала