چگونگی تحویل طیارات جنگی F-16 به کیف

© Photo / Public Domain / SMSgt Cecilio RicardoИстребители ВВС США F-16 над территорией Ирака
Истребители ВВС США F-16 над территорией Ирака - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2023
Telegram
صدراعظم هالند گفت نمی تواند مشخص کند که این کشور چه تعداد طیارات F-16 را به اوکراین تسلیم دهد.
به گزارش اسپوتنیک: مارک روته، صدراعظم هالند هنوز نمی تواند مشخص کند که چه تعداد از 42 جنگی F-16 را به اوکراین تحویل خواهد داد.
همانطور که این آژانس اشاره می کند، فعلاً هالند دارای 24 طیاره F-16 است که تا اواسط سال 2024 از خدمت خارج می شود، 18 هواپیمای دیگر برای فروش است.
ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه گفت که در دیدار با روته، طرفین توافق کردند که پس از آموزش پیلوتان و انجینران، 42 پروند طیاره جنگی نسل چهارم F-16 امریکایی را به قوای اوکراین عرضه کنند و در آینده تحویل افزایش خواهد یافت.
F-16 (imagen referencial) - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.08.2023
نحوه برخورد روسیه با F-16 پیش‌بینی شد
پیش از این، یک مقام ارشد دولت امریکا گفته بود که واشنگتن تصمیم گرفته است تا انتقال نسل چهارم طیارات امریکایی اف-16 امریکا یی را از دانمارک و هالند به کیف تائید کند. کاخ سفید تائید کرده است که اوکراین پس از اتمام دوره آموزشی پیلوتان، جت های جنگنده F-16 ساخت امریکا را از کشورهای ثالث دریافت خواهد کرد. یوری ایگنات، مشاور قوماندان قوای هوایی اوکراین، پیشتر گفته بود که اوکراین، همانطور که مشخص شد، در خزان یا زمستان امسال قادر به دریافت طیارات F-16 امریکایی نخواهد بود.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که ایالات متحده و ماهواره های ناتو آن خطر درگیری مسلحانه مستقیم با فدراسیون روسیه را ایجاد می کنند که مملو از پیامدهای فاجعه بار است. به گفته وی، اینکه کیف دارای طیارات اف-16 با قابلیت حمل سلاح هستوی است، از سوی روسیه به عنوان تهدیدی از سوی غرب در حوزه هستوی تلقی خواهد شد.
روسیه پیش از این به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی برای کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که ایالات متحده و ماهواره های ناتو آن خطر درگیری مسلحانه مستقیم با روسیه را ایجاد می کنند که مملو از پیامدهای فاجعه بار است. به گفته وی، اینکه کی یف دارای جنگنده های اف-16 با قابلیت حمل سلاح هسته ای است، از سوی روسیه به عنوان تهدیدی از سوی غرب در حوزه هسته ای تلقی خواهد شد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала