فروافتادن "لونا-25"

© Photo / RoscosmosРоссийская автоматическая станция "Луна-25"
Российская автоматическая станция Луна-25 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2023
Telegram
بر پایه برآوردهای نخستین، "لونا-25" فروافتاده و با ماه برخورد کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، سرویس رسانه ای روسکاسموس گزارش داد، که برپایه ای برآوردهای نخستین، ایستگاه فضایی لونا-25 به مداری بیرون از طراحی تغییر و با ماه برخورد کرده و دیگر وجود ندارد.
در این پیام آمده است: "بر پایه نتایج تجزیه و تحلیل نخستین، به دلیل انحراف پارامترهای تکانه واقعی از پارامترهای برآورد شده، فضاپیمای لونا-25 به مدار خارج از طراحی تغییر مکان داد و در نتیجهدر نتیجه برخورد با سطح ماه وجود خود را از دست داد".
Российская автоматическая станция Луна-25 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2023
چرا "لونا-25" ردپای امریکایی ها را در ماه نشان نداد؟
روسکاسموس توضیح داد، که در 19 اگوست، مطابق با برنامه پرواز، ایستگاه قرار بود انگیزه ای برای تشکیل یک مدار بیضوی قبل از فرود بدهد.
این شرکت دولتی گفت: "نزدیکای ساعت 2:57 بعد از ظهر به وقت مسکو، ارتباط با فضاپیمای لونا-25 قطع شد. اقدامات انجام شده در 19 و 20 اگوست برای جستجوی دستگاه و تماس با آن هیچ نتیجه ای نداشت".
روسکاسموس افزود: یک کمیسیون بین بخشی ویژه تشکیل شده با مسائل روشن سازی دلایل از دست دادن ایستگاه رسیدگی خواهد کرد.
برای اولین بار در 47 سال
پرواز مورد انتظار در 11 اگوست 2023 آغاز شد. موشک سیوز-2.1b با مرحله فوقانی فرگات و لونا-25 نصب شده بر روی آن از پایگاه فضایی وستوچنی در ساعت 2.11 به وقت مسکو به فضا پرتاب شد. چند دقیقه بعد "فرگات" به مدار زمین پرتاب شد و 1 ساعت و 20 دقیقه پس از پرتاب، ایستگاه را در مسیر پرواز به ماه فرستاد.
در جریان پرواز، ایستگاه دو بار مسیر را اصلاح کرد و پس از صدور دو ضربه ایست در 16 اگوست، با ارتفاع حدود 100 کیلومتر وارد مدار ماه شد. در جریان پرواز، ابزارهای علمی در ایستگاه روشن شد، آنها نخستین اندازه گیری ها را انجام دادند و نتایج را به زمین منتقل کردند.
به گزارش روسکاسموس، دانشمندان تجزیه و تحلیل خود را آغاز کرده اند. افزون بر این، ایستگاه چندین "سلفی" از آن میان رنگی مخابره کرد و پس از ورود به مدار، از سطح ماه عکس گرفت. او دهانه قطب جنوب زیمن را در سوی پشست ماهواره طبیعی زمین ثبت کرد و تصاویر این دهانه به طور قابل توجهی اطلاعات دانشمندان در مورد آن را تکمیل کرد.
سپس لونا-25، پس از دو اصلاح دیگر، قرار بود مدار خود را به مداری بیضوی با حداقل فاصله تا سطح 18 کیلومتر تغییر دهد و در ناحیه شمال دهانه بوگوسلاوسکی در سوی مرئی ماه فرود آید. ایستگاه پیشین، لونا-24، در سال 1976 به ماه فرستاده شده بود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала