طرح Sputnik برای تأمین غلات به کشورهای فقیر درج سند بریکس شد

© Sputnik / Artem Kreminskyتأمین اغذیه بخش اعظم جهان اسلام با گندم روسی از ایران
تأمین اغذیه بخش اعظم جهان اسلام با گندم روسی از ایران  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2023
Telegram
طرح پیشنهادی اسپوتنیک در مورد لزوم پوشش عینی و همه جانبه مواد غذایی به فقیرترین کشورها در سند نهایی مجمع رسانه ای بریکس که روز یکشنبه در آستانه اجلاس سران این انجمن در Johannesburg به پایان رسید، گنجانده شده است.
به گزارش اسپوتنیک، در اجلاس روسیه و افریقا در سانکت پتربورگ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آمادگی خود را برای عرضه رایگان 25 تا 50 هزار تن غلات به شش کشور افریقایی (بورکینافاسو، زیمبابوه، مالی، سومالیا، جمهوری لفریقای مرکزی، اریتره) اعلام کرد. برعلاوه، فدراسیون روسیه آمادگی خود را برای اهدای رایگان کودهای معدنی به فقیرترین کشورها اعلام کرد. از 262000 تن کود که فعلاً در بنادر اروپا مسدود شده است، تنها دو دسته از آنها که تاکنون ارسال شده، 20000 تن به مالاوی و 34000 تن به کنیا می باشد.
Погрузка ячменя на грузовое судно Сормово-2 в международном порту Ростов-на-Дону - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.01.2023
کشتی با حدود 16 هزار تن گندم به مقصد افغانستان بندر اوکراین را ترک کرد
روسیه بارها اعلام کرده است که باید از تامین غلات و کودهای روسی به فقیرترین کشورهای جهان اطمینان حاصل کند، در حالی که مسکو آماده عرضه رایگان آنها است. تامین غلات و کود از فدراسیون روسیه مهمترین شرط ابتکار بحیره سیاه بود که ترکیه، اوکراین و سازمان ملل نیز در آن مشارکت داشتند. روسیه مجبور شد مشارکت خود را در این قرارداد خاتمه دهد. به گفته رئیس جمهور پوتین، غرب به عنوان بخشی از این معامله، بیشتر غلات اوکراین را به کشورهای خود صادر کرد و هدف اصلی این معامله - تامین غلات به کشورهای نیازمند، از جمله کشورهای افریقایی بود که هرگز محقق نشد.
همزمان با وجود تمام تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی اعمال شده بر صادرات محصولات زراعتی روسیه، مسکو در سال 2022 11.5 میلیون تن غلات و تنها در نیمه اول سال جاری تقریباً 10 میلیون تن غلات را به افریقا صادر کرده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала