افزایش خطر سوء تغذیه کودکان در افغانستان + ویدیو

© Sputnikکودکان سوء تغذیه در افغانستان
کودکان سوء تغذیه در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.08.2023
Telegram
افزایش کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان، ملیون ها کودک افغان از این بیماری رنج می‌برند.
به گزارش اسپوتنیک، رقیب الله باشنده ننگرهار است، او پیش از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در یک کارخانه خشت سازی کار می کرد.
قابل ذکری است که به دلیل نبود مشتری، کارخانه یی که رقیب الله در آن کار میکرد، بسته شده و او مثل صدها تن دیگر که آنجا کار می کردند، بیکار شد.
بیکاری و مشکلات اقتصادی رقیب الله در دو سال گذشته باعث دچار شدن ۴ کودکش به سوء تغذیه شد.
او که توان پرداخت مصارف تداوی کودکان و تغذیه درست آنها را ندارد، می گوید داکتران و کلینیک ها نیز کودکانش را به دلیل نداشتن پول تداوی نمی کنند.
در زمان طالبان، رقیب الله ننگرهاری شغل خود را در یک کارخانه آجرپزی از دست داد، اما کار جدیدی پیدا نکرد - بنابراین، 10 نفر از فرزندان او چیزی برای خوردن ندارند، حتی پولی برای درمان وجود ندارد.
رقیب الله به اسپوتنیک افغانستان گفت: "فرزندان من فقط در عید قربان گوشت می خوردند. اگر در این 2 سال پول نداشتیم تا نان و سبزی بخریم پس پول گوشت را از کجا میکردیم؟ من و همسرم در خانواده مان دو نفر هستیم و 10 فرزند داریم، شنیده ام در جایی حتی بچه ها را می فروشند. خدا نکند زندگی من را به این وضعیت برساند تا یک بچه را بفروشم تا 9 کودک دیگر را نجات دهم."
شرافت زمان عمر، سخنگوی وزارت بهداشت طالبان اخیراً به اسپوتنیک افغانستان گفت که 2000 مرکز تخصصی در مبارزه با سوء تغذیه کودکان فعالیت دارند. تعداد آنها 2.5 برابر افزایش یافته است، کارکنان جدید جذب شده و فعالیت ها استاندارد شده است. به لطف کمک یونیسف و سایر ساختارهای بشردوستانه، این امکان وجود دارد، از جمله. مناطق کوهستانی صعب العبور را نیز پوشش دهد.
پیش از این شکیبا محمدی، نماینده رسمی سازمان غیردولتی Save the Children گفته بود که در پایان ماه می 2023، 394000 خردسال مبتلا به سوءتغذیه در بانک اطلاعاتی آنها گنجانده شده است. و به گفته یونیسف، 875000 کودک افغان در سال 2023 از سوء تغذیه رنج می برند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала