پافشاری طالبان‌ برای عذرخواهی سویدن از مسلمانان

© Fotolia / Meen_naРаскрытый Коран
Раскрытый Коран - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.07.2023
Telegram
در واکنش به سوزاندن قرآن کریم طالبان فعالیت نهادهای مربوط به سویدن در افغانستان متوقف کردند.
به گزارش اسپوتنیک، چندی پیش یک مهاجر عراقی 37 ساله، صفحات نسخه‌ای از قرآن کریم را در سویدن پاره کرد و سپس به آتش کشید.
در حادثه‌ای که خشم مسلمانان جهان را برانگیخت، پولیس سویدن به فردی به نام "سلوان مومیکا" اجازه داد نسخه‌ای از قرآن کریم را در روز عید قربان در خارج از مسجدی در استکهلم به آتش بکشد.
در این حادثه حدود 200 نفر اشتراک‌ داشتند و پولیس سویدن یک جوان که قصد سنگ پرتاب کردن به سوی این مهاجر عراقی را داشت، بازداشت کرد.
سلوان مومیکا، مهاجر عراقی از روستای قره قوش در ولایت نینوا است و خود را در رسانه های اجتماعی، مفکر، نویسنده و ملحد معرفی می کند.
مومیکا به حزب اتحادیه دموکراتیک سریانی که یک حزب سیاسی در سوریه است، وابستگی دارد.
مفتی سوریه احمد بدرالدین حسون - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.06.2023
قرآن در قلب ما است نه در خطوط؛ افراطی گرایان سویدن بدتر از گروه داعش هستند
وی سال 2017 در عراق به اتهام جنایت جنگی بازداشت شد اما با مداخله بین المللی آزاد شد و هم اکنون افسر گروه مسلح گردان عقاب های سریان در سویدن است.
قابل ذکر است که مقامهای دولتی بیش از 15 کشور در بیانیه‌های رسمی تکرار چنین حوادث را برای همزیستی مسالمت آمیز ادیان مضر دانستند.
در واکنش ها ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پایان ماه جون در دیداری مسجد جامع در دربنت که یکی از قدیمی ترین مسجد های جهان است که در‌ داغستان موقعیت دارد، پوتین قرآن را در قلب خود گرفته گفت: بی احترامی به قرآن در روسیه جرم محسوب می شود و کشور ما همیشه به این قوانین پابند خواهد بود.
Члены движения Талибан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.07.2023
طالبان فعالیت های سویدن را در افغانستان متوقف کرد
از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در اعلامیه‌ای گفته است، تا زمانی‌که سویدن بخاطر این عمل خود از مسلمانان معذرت‌خواهی نکند، به نهادهای این کشور در افغانستان اجازه فعالیت داده نخواهد شد.
پس از آتش زدن قرآن در استکهلم، طالبان اعلام کردند تا زمانی که دولت سویدن از مسلمانان عذرخواهی نکند، تمام فعالیت های این کشور در افغانستان متوقف خواهد شد. این گروه از دیگر کشورهای اسلامی خواسته است که در تعامل خود با سویدن تجدید نظر کنند.
سوال اصلی اینجا است که آیا طالبان می‌توانند از این‌طریق سویدن را وادار به عذرخواهی کند ؟ تصمیم به تعلیق درآوردن فعالیت سازمان های سویدنی چه تاثیری بر زندگی افغان ها خواهد داشت ؟
در این مورد آقا اکمل بقا کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: "بعنوان یک مسلمان سوزاند قرآن‌، کتاب مقدس ما مسلمانان من را نیز شدیداً متاثر ساخت و آن را با شدیدترین الفاظ ممکن تقبیح می‌نمایم و از دولت سویدن جداً خواهشمندیم تا در جلوگیری از این چنین اعمال که سبب جریحه دار شدن قلب های میلیون ها مسلمان جهان میشود، جدی باشند."

آقا بقا افزود: "طالبان خود سبب سوختن ده‌ها پاره‌ی از قرآن‌کریم شده‌اند. ما شاهد هستیم که در 20 سال گذشته طالبان با حملات انتحاری و انفجاری خود باعث ویران شدن صدها مسجد، مکاتب، پل و پلچک و سوزاندن قرآن‌کریم شده‌اند."

به‌ باور این کارشناس: "این گروه های تروریستی و رادیکال هستند که باعث افزایش نفرت مردمان ادیان دیگر در مقابل دین مقدس اسلام و مسلمانان شده‌اند."
وی تاکید کرد: "این گروه های تروریستی هستند که "دین پر از مهربانی و محبت" ما را برای مردم "دین وحشت"، "دین انتحار و قتل و کشتار" معرفی می‌کنند. بناً نیاز است که طالبان در رفتار خود تغییر آورده و از اعمال 20 ساله‌ گذشته‌ی خویش از تمام مسلمانان جهان عذر خواهی نمایند."
آقا بقا در جمع‌بندی گفت: "متوقف کردن کمک های جهانی باعث بیشتر شدن فقر و تنگ‌ دستی مردم فقیر کشور خواهد شد و باعث ایجاد بحران بشری می‌شود."
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала