پاکستان و ترکمنستان طرحی را برای اجرای پروژه خط لوله گاز تاپی امضا کردند + عکس

© Sputnik / Vladimir Vyatkinافغانستان خط لوله گاز «ضد روسیه» TAPI ترکمنستان را به ماجرا مبدل ساخته است
افغانستان خط لوله گاز «ضد روسیه» TAPI ترکمنستان را به ماجرا مبدل ساخته است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.06.2023
Telegram
پاکستان و ترکمنستان طرح تکمیل مطالعات امکان سنجی و تسریع در کار ساخت و ساز در اسرع وقت را به امضا رساندند.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه "اکسپرس تریبون" روز جمعه گزارش داد کهپاکستان و ترکمنستان یک طرح مشترک برای اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان - هند (TAPI) امضا کردند که بر اساس آن امکان تکمیل مطالعات امکان سنجی و تسریع در کار ساخت و ساز در اسرع وقت فراهم می شود.
این سند در اسلام آباد توسط مصدق مالک وزیر نفت پاکستان و ماکسات بابایف رئیس ترکمن گاز امضا شد. بر اساس طرح مشترک، طرفین یک کمیته عالی هماهنگی را برای تسریع در طراحی تاپی و کنترل اجرای پروژه ایجاد خواهند کرد.
افغانستان خط لوله گاز «ضد روسیه» TAPI ترکمنستان را به ماجرا مبدل ساخته است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.06.2023
کارشناس ترکمنستانی از احتمال پیوستن چین به ساخت خط لوله گاز تاپی خبر داد
شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در دیدار با بابایف تاکید کرد که این خط لوله امنیت انرژی، رشد اقتصادی و رفاه پاکستان و کل منطقه را تضمین می کند. رئیس دولت با بیان اینکه پروژه تاپی گواهی بر همکاری استراتژیک پاکستان و ترکمنستان در بخش انرژی است، گفت: کشورهای ما تمایل زیادی برای توسعه هر چه بیشتر مشارکت سودمند دوجانبه در اقتصاد و تجارت دارند.
شریف پیشنهاد کرد که عشق آباد امکان ساخت یک بخش تاپی از مرز پاکستان تا بندر گوادر در سواحل دریای عرب را مورد بررسی قرار دهد تا گاز ترکمنستان را از آنجا به اروپا و بازارهای جهانی برساند.
تاپی یک خط لوله اصلی گاز به طول 1735 کیلومتر است که از سال 2015 با ظرفیت طراحی 33 میلیارد متر مکعب سوخت در سال برای تامین گاز از میدان ترکمن گالکینیش به افغانستان، پاکستان و هند در حال ساخت است. هزینه تخمینی این پروژه 8 تا 10 میلیارد دالر است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала