پاکستان: روابط با طالبان مربوط به مسئله تی‌تی‌پی است

© MFA RussiaМинистр иностранных дел Пакистана Хина Раббани Кхар во время встречи министров иностранных дел стран региональной "четвёрки" – России, Китая, Ирана и Пакистана в Самарканде.
Министр иностранных дел Пакистана Хина Раббани Кхар во время встречи министров иностранных дел стран региональной четвёрки – России, Китая, Ирана и Пакистана в Самарканде. - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 13.05.2023
Telegram
معاون وزارت خارجه پاکستان اظهارداشت روابط و تعامل اسلام‌آباد با گروه طالبان افغانستان مشروط به رسیدگی به مسئله تحریک طالبان پاکستان است.
به گزارش اسپوتنیک، "حنا ربانی کهر" معاون وزارت خارجه پاکستان در گفتگو با یک رسانه پاکستانی اظهارداشت هیئت حاکمه افغانستان باید در عمل ثابت کند تحریک طالبان پاکستان از خاک این کشور هیچ تهدیدی را برای پاکستان ندارد.
ربانی کهر تأکید کرد: تعامل ما با حکومت سرپرست که اکنون در افغانستان است، بر مبنای این پیش‌شرط است.
از سوی آنها به ما گفته می‌شود که ما به این باوریم که خون هیچ کسی نباید در پاکستان بریزد، اما این تنها در حد سخن است، آنان باید برخی چیزها را ثابت بسازند، زیرا ما نیز توانایی پیکار با تحریک طالبان پاکستان را داریم.
اکستان در حالی از هیئت حاکمه در افغانستان خواستار تضمین برای عدم استفاده از خاک این کشور توسط تی‌تی‌پی است که کابل همواره تأکید کرده به هیچ گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را نمی‌دهد.
Бывший премьер-министр Пакистана Имран Хан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.05.2023
محکمه عالی پاکستان فرمان آزادی فوری عمران خان را داد
هفته گذشته نیز "امیرخان متقی" در یک نشست خبری در پاکستان خواستار از سرگیری مجدد مذاکرات بین اسلام‌آباد و تی‌تی‌پی شده بود.
ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در واکنش به این درخواست، احتمال از سرگیری مذاکرات صلح با تی‌تی‌پی را رد کرد.
بلوچ دراین‌باره به خبرنگاران گفت: هیچ مذاکره‌ای با سازمان‌های تروریستی که به قوانین و قانون اساسی ما احترام نمی‌گذارند، صورت نخواهد گرفت. این موضوع در بیانیه سه جانبه ای که در جریان سفر وزیر خارجه چین و وزیر امور خارجه موقت افغانستان منتشر شد نیز به وضوح بیان شد.
وی همچنین تأکید کرد: در این بیانیه سه جانبه، سه طرف بر ضرورت مقابله با چالش‌های امنیتی که تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، تأکید کردند. آنها موافقت کردند که اجازه ندهند سرزمین‌هایشان توسط هیچ گروه یا حزب منفرد، از جمله تی‌تی‌پی و جنبش اسلامی ترکستان شرقی برای انجام فعالیت‌ها و اقدامات تروریستی استفاده شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала