همکاری روسیه و چین برای تضمین امنیت و ثبات جهانی

© Depositphotos.com / RyzhovФлаги России и Китая
Флаги России и Китая - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.02.2023
عضو شوید
همکاری چین و روسیه در عرصه بین المللی برای ثبات وضعیت بین المللی بسیار مهم است.
به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با رئیس دفتر کمیسیون امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گفت، که همکاری چین و روسیه در عرصه بین المللی برای ثبات وضعیت بین المللی بسیار مهم است.
گفت و گوهای روسیه و چین در مسکو نشان دهنده علاقه متقابل به گسترش پیوندهای دوجانبه بود. وانگ یی در دیدار با سرگئی لاوروف به ویژه خاطرنشان کرد، که صرف نظر از اینکه اوضاع بین المللی چگونه تغییر می کند، چین همچنان متعهد به حفظ روندهای مثبت در توسعه روابط با روسیه است. وی در دیدار با نیکولای پاتروشف، توجه را به ارتباط شدید و "همگام سازی دقیق ساعت ها" در پس زمینه تلاطم در جهان جلب کرد. وانگ یی متقاعد شده است، که روابط بین پکن و مسکو مانند سنگ محکم است و در برابر هر آزمونی مقاومت خواهد کرد.
چین برای اردوی افغانستان نظامیان تربیه میکند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.02.2023
وانگ یی: پیوندهای مسکو و پکن "مانند صخره پایدار" است
یکی از نتایج گفت و گوها در مسکو توافق برای مقابله مشترک با هر گونه ارعاب یکجانبه است.
پروفسور یانگ میان از مؤسسه روابط بین‌الملل دانشگاه ارتباطات جمعی چین، درباره مذاکرات مسکو، استقلال روابط بین مسکو و پکن از عوامل خارجی اظهار داشت: در سال های پسین، پیوندهای چین و روسیه به طور پیوسته در حال توسعه بوده و اکنون وارد مرحله جدیدی از همکاری همه جانبه و مشارکت راهبردی شده است. چین و روسیه به‌عنوان قدرت‌های نفوذ مستقل، از حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و همچنین برای استقلال و حاکمیت همه کشورهای جهان دفاع می‌کنند. حفظ روابط پایدار و دوستانه بین آنها به توسعه بلندمدت روابط دو کشور و کل جهان کمک می کند. این امر به ویژه در شرایط دشوار کنونی جهانی و درگیری ناتمام بین روسیه و اوکراین صادق است. ایالات متحده در حال ایجاد گروه هایی از حامیان خود است و چین را تحت فشار قرار می دهد تا از موضع خود در قبال بحران اوکراین دست بردارد. در این میان، چین در درگیری ها طرفی را انتخاب نمی کند، همیشه به امکان دستیابی به صلح پایبند است و مذاکرات را پیش می برد. چین یک سند مفهومی برای ابتکار امنیت جهانی منتشر کرده است. ایده ها و گزینه های جدیدی برای مدیریت جهانی این منطقه در مواجهه با هژمونی آشکار فزاینده ایالات متحده ارائه می کند.
الکساندر لومانوف، معاون مدیر موسسه ملی پژوهش های اقتصاد جهانی اکادمی علوم روسیه می‌گوید: ابتکار چین برای امنیت جهانی قطعا سازنده است و شایسته بررسی بسیار دقیق است. در عین حال، این کارشناس اظهارات وانگ یی مبنی بر اینکه چین و روسیه نیاز به توسعه گام‌های جدیدی برای همکاری راهبردی متناسب با شرایط در حال تغییر دارند، را به عنوان سیگنالی دانست که چین روسیه را شریکی کلیدی و ضروری در اجرای این ابتکار می‌داند: کشورهای هسته ای غرب - امریکا، بریتانیا، فرانسه، به دلیل تنش بالای رویارویی با چین، به دلیل دخالت عمیق در سیاست بازدارندگی آن، نمی توانند شرکای سازنده پکن در پیشبرد ابتکار امنیت جهانی شوند. چین با توجه به نفوذی که دارد می تواند به تنهایی از اجرای این مفهوم صحبت کند، اما برای اینکه این ابتکار به چشم انداز استراتژیک دست یابد، برای به دست آوردن توانایی تأثیرگذاری بر حوزه امنیت جهانی، قطعاً حمایت روسیه مورد نیاز است. در این شرایط به نظر می رسد روسیه شریک اصلی چین باشد. چین می‌تواند به همراه او درباره این ابتکار بحث کند و به دنبال راه‌هایی برای اجرای آن باشد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала