Agencia de noticias Sputnik - اسپوتنیک افغانستان  , 1920
چندرسانه ای
چندرسانه ای - گزارش تصویری، کاریکاتور و داده نمای در موضوعات مختلف را در بخش چندرسانه ای خبرگزاری اسپوتنیک مولتی میدیا ببینید

مقامات اروپایی: اعتماد به آمریکا اقتصاد ما را فلج و غارت کرد

اعتماد به آمریکا
اعتماد به آمریکا - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.12.2022
Telegram
مقامات اروپایی در شرایط تشدید فشارهای ناشی از جنگ اوکراین، ضمن ابراز ناامیدی از دولت جو بایدن، آمریکا را متهم به سودجویی می‌کنند.
به گزارش اسپوتنیک، نشریه آمریکایی پولیتیکو با انتشار این خبر نوشت: اظهارنظر پنهان و آشکار مقامات ارشد اروپایی، از خشم شدید نسبت به آمریکا به‌خاطر سودجویی در جنگ اوکراین حکایت می‌کند این مقامات در شرایط تشدید فشارهای ناشی از جنگ اوکراین، ضمن ابراز ناامیدی از دولت جو بایدن، آمریکا را متهم به سودجویی می‌کنند. آنها می‌گویند آمریکا بیشترین سود را از جنگ اوکراین می‌برد زیرا گاز بیشتری با قیمتی بالاتر و سلاح‌های بیشتری به اروپا می‌فروشد.
یک مسئول ارشد اتحادیه اروپا گفته است: "ما در واقع در بُرهه حساس تاریخی قرار گرفته‌ایم. اروپا در تجارت با آمریکا تحت تأثیر دو فشار قرار گرفته؛ اول اعطای یارانه‌های دولتی در آمریکا و دوم قیمت‌های بالای انرژی وارداتی از آمریکا! این دو مشکل سبب شده افکار عمومی اروپا در مقابل هرگونه تلاش در جنگ اوکراین بلکه اتحاد فرا آتلانتیکی قرار گیرد. آمریکا باید بداند افکار عمومی در بسیاری از کشورهای اروپایی عوض شده است"!
جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با درخواست از آمریکا برای توجه به نگرانی‌های اروپا گفت: "دوستان آمریکایی ما تصمیماتی می‌گیرند که بر وضع اقتصادی ما اثرگذار است".
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با رد شکایت‌های اروپا مدعی شده: "علت اصلی افزایش قیمت گاز در اروپا، حمله پوتین به اوکراین و تحمیل جنگ گازی پوتین علیه اروپا بوده است". او افزوده این آمریکا بوده که با افزایش عرضه گاز مایع به اروپا آن هم در شرایط سخت فعلی، به اروپا کمک کرده است تا بتواند انبارهای گاز خود را پُر کند! اما مقامات اروپایی می‌گویند قیمتِ گرانِ گاز وارداتی از آمریکا سبب کاهش قدرت چانه‌زنی اروپا در تعیین قیمت خرید گاز از دیگر کشورهای جهان شده است.
مکرون - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.12.2022
مکرون: آمریکا و اروپا نا هماهنگ پیش می روند
بزرگ‌ترین نقطه تنش در هفته‌های اخیر، اقدام دولت بایدن در اعطای یارانه و وضع مالیات بر واردات در حوزه‌های انرژی سبز بوده است. موضوعی که سبب برانگیخته شدن خشم اروپا علیه آمریکا شده و بروکسل آن را غیرمنصفانه و عامل ضربه به روابط اقتصادی و بازرگانی اروپا و آمریکا و نابود‌کننده صنایع اروپا دانسته است. اما به رغم مخالفت‌های رسمیِ اروپا تا کنون هیچ نشانه‌ای دائر بر عقب‌نشینی واشنگتن از تصمیماتش دیده نمی‌شود. دولت بایدن برای مهار تورم در آمریکا مالیات بر واردات را (مخصوصاً در قالب بسته‌های حفاظت از محیط زیست و مراقبت‌های بهداشتی) به‌طور فاحش افزایش داده و برای حمایت از صنایع سبز در قالب "برنامه اقدام برای کاهش تورم" ۳۶۹ میلیارد دلار یارانه به شرکت‌های آمریکایی داده است.
وزیر اقتصاد فرانسه در نکوهش "برنامه اقدام برای کاهش تورم"، آمریکا را به پیروی از شیوه چین در اقتصاد متهم کرده و آن را انزواگرایی اقتصادی نام نهاده است. یک مقام دیگر فرانسوی، اقدام تبعیض‌آمیز بایدن در اعطای یارانه به شرکت‌های آمریکایی را سبب ورشکستگیِ شرکت‌های اروپایی به‌خاطر کم آوردن در رقابت با کالاهای آمریکایی دانسته است. یک عضو آلمانی پارلمان اروپا گفته است "ما به‌خاطر اعتماد به روابط بازرگانی با آمریکا گرفتار بحرانی فلج‌کننده شده‌ایم"!
 کیسینجر: رویای تجزیه روسیه، هرج و مرج اتمی ایجاد می‌کند  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.12.2022
چندرسانه ای
کیسینجر: رویای تجزیه روسیه، هرج و مرج اتمی ایجاد می‌کند
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала