فروش داده‌های نظامیان امریکایی با اطلاعات درباره سربازان حکومت پیشین افغانستان در انترنت

© Flickr / DVIDSHUBU.S. Air Force Lt. Col. Andy Veres, left, Provincial Reconstruction Team Zabul commander, re-enlists Master Sgt. James Sandifer, Forward Operating Base Smart mayor, on top of Alexander's castle in Qalat City, Afghanistan, July 7
U.S. Air Force Lt. Col. Andy Veres, left, Provincial Reconstruction Team Zabul commander, re-enlists Master Sgt. James Sandifer, Forward Operating Base Smart mayor, on top of Alexander's castle in Qalat City, Afghanistan, July 7 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.12.2022
Telegram
این داده ها، اثر انگشت‌ها، اسکن عنبیه، عکس، اسم و توضیحات مربوط به نیروهایی عمدتا افغانستانی و عراقی است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، چند پژوهشگر آلمانی پس از خرید دستگاه‌های شناسایی بیومتریک در وبسایت حراج انترنتی "ای.بی" داده‌های حساس ارتش امریکا را روی کارت‌های حافظه‌ آنها پیدا کردند.
از آن میان، این داده ها، اثر انگشت‌ها، اسکن عنبیه، عکس، اسم و توضیحات مربوط به نیروهایی عمدتا اهل عراق و افغانستان است. بسیاری از آنها برپایه این گزارش با ارتش امریکا همکاری داشته و در صورتی که این دستگاه‌ها به دست افراد نادرست بیفتد ممکن است هدف حمله قرار بگیرند.
کشورهای زیاد در پی جایگزین دالر استند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.11.2022
حیف و میل ۱۹ میلیارد دالر از کمک‌های امریکا در افغانستان از سوی نظام پیشین
بر اساس این گزارش یک گروه از پژوهشگران تحت عنوان "باشگاه رایانه‌ای آشوب" تحت رهبری ماتیاس مارکس، شش عدد از این دستگاه‌ها را در وبسایت حراج اینترنتی ای.بی اکثرا با قیمت زیر ۲۰۰ دالر خریدند. آنها پس از خواندن گزارشی در سال ۲۰۲۱ در رسانه انترسپت مبنی بر اینکه طالبان به یک سری دستگاههای شناسایی بیومتریک مشابه به ارتش امریکا دست یافته‌اند، تشویق به یافتن آنها شدند . به این ترتیب، آنها می‌خواستند ببینند که آیا آنها حاوی اطلاعات شناسایی افراد همکار با ارتش امریکا که می تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد هستند یا خیر.
بر اساس این گزارش آنها از مشاهده نتایج "شوکه شدند." آنها در کارت حافظه یکی از دستگاه‌ها اسامی، ملیت‌ها، عکس‌ها، اثر انگشت‌ها و اسکن‌های عنبیه ۲۶۳۲ نفر را یافتند. یک سری فراداده‌ های دیگر نیز نشان داد از آنها در تابستان سال ۲۰۱۲ در نزدیکی کندهار و افغانستان استفاده شده است. همچنین یک دستگاه دیگر هم در سال ۲۰۱۳ در نزدیکی اردن استفاده شده و حاوی اثر انگشت‌ها و اسکن‌های عنبیه یک گروه کوچک از پرسنل نظامی آمریکا است.
به نوشته یک دستورالعمل درباره این دستگاه‌ها مربوط به سال ۲۰۱۱، یک چنین دستگاه هایی با هدف شناسایی شبه نظامیان، شناسایی دسترسی باشندگان محلی و کشورهای سومی به پایگاه‌های امریکا و مرتبط کردن افراد با وقایع استفاده شدند. مارکس به روزنامه نیویورک تایمز گفت: "این آزاردهنده بود که ارتش آمریکا حتی تلاش نکرده از این داده‌ها حفاظت کند. آنها اهمیتی به این ریسک ندادند و یا ریسک را نادیده گرفتند".
یکی از این دستگاه‌ها در یک حراج نظامی خریداری شد و فروشنده گفت، که از وجود اطلاعات حساس روی آن اطلاعی نداشته است. داده های حساس روی یک کارت حافظه ذخیره ‌شده، بنابراین ارتش آمریکا می‌توانست خطر را با حذف یا نابود کردن کارت‌ها قبل از فروش آنها، از بین ببرد.
جنرال پاتریک اس. رایدر سخنگوی وزارت دفاع امریکا به نیویورک تایمز گفت: "از آنجایی که ما اطلاعات موجود در دستگاه‌ها را بررسی نکرده‌ایم، این وزارتخانه قادر به تأیید صحت داده‌های ادعایی یا اظهارنظر دیگری در مورد آن نیست. وزارت دفاع آمریکا درخواست می کند که هر دستگاهی که تصور می شود حاوی اطلاعات شناسایی شخصی است برای تجزیه و تحلیل بیشتر بازگردانده شود".
با توجه به حساسیت این داده‌ها، این گروه قصد دارد هر گونه اطلاعات شناسایی شخصی که در دستگاه ها یافت می شوند را حذف کند. پژوهشگری دیگری خاطرنشان کرد، که هر فردی که اطلاعاتش در چنین دستگاه‌هایی یافت شود، حتی اگر هویت خود را تغییر داده ایمن نیست و باید دولت امریکا به او پناهندگی دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала