لاوروف: امریکا در حال بازنگری حضور نظامی دوباره در افغانستان است

© Sputnikلاوروف
لاوروف - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.12.2022
Telegram
لاوروف: واشنگتن اکنون به طور جدی درگیر موضوع بازگرداندن حضور نظامی خود در افغانستان است.
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در دیدار کاری با رهبران رسانه های روسی بیان کرد که واشنگتن اکنون به طور جدی درگیر موضوع بازگرداندن حضور نظامی خود در افغانستان است.
وی ادامه داد: اتفاقا در طول این 20 سال، آمریکایی ها حتی یک شرکت صنعتی در افغانستان نساختند. فقر این کشور با این واقعیت تشدید شد که حدود 10 میلیارد دالر پس از برداشته شدن آخرین دولت باقی مانده بود. و قرار نیست پس بدهند، یا اگر طالبان آن را پس خواهند داد، دوباره به آمریکایی ها اجازه خواهند داد تا برای حضور نظامی در خاک خود وارد شوند. واشنگتن به طور جدی نگران است.
در 14 آوریل 2021، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پایان عملیات در افغانستان را اعلام کرد که به طولانی ترین عملیات نظامی خارجی در تاریخ آمریکا تبدیل شد. در 15 اگست همان سال، طالبان بدون درگیری وارد کابل شدند و در چند ساعت کنترل شهر را به دست گرفتند.
در آگوست 2021، پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، واشنگتن دارایی های این کشور را که در بانک های ایالات متحده نگهداری می شد، مسدود کرد. در 11 فبروری 2022، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، فرمان اجرایی را امضا کرد که بر اساس آن، حدود 3.5 میلیارد دلار از این وجوه برای کمک به مردم افغانستان از طریق یک صندوق ویژه در بانک فدرال رزرو نیویورک منتقل می شود. بیشتر وجوه مسدود شده برای جبران خسارت در دادگاه های ایالات متحده توسط بستگان قربانیان حملات تروریستی، از جمله موارد 11 سپتامبر 2001، ذخیره می شود.
آمریکا و طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.12.2022
همکاری امریکا با طالبان، مبارزه با تروریسم یا حمایت از تروریسم؟
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала