چرایی اداره ای سفارت ایران در کابل با سرپرست نه با سفیر

اصابت یک راکت به محوطه سفارت ایران در کابل
اصابت یک راکت به محوطه سفارت ایران در کابل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.12.2022
Telegram
با توجه به این که از زمان روی کار آمدن گروه طالبان و عدم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، هیچ کشوری حکومت آنان را به رسمیت نشناخته است، بر این پایه فرستادن سفیر به کابل امکان پذیر نیست، زیرا مستلزم تشریفات خاص خود است و به همین دلیل کشورها برای سفارت‌خانه‌های خود سرپرست می گمارند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، بهادر امینیان، سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کابل در جریان سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ بود که آخرین سال ماموریت وی با فروافتادن دولت اشرف غنی گریزی در افغانستان و به حکومت رسیدن گروه طالبان در این کشور هم زمان شد.
او پیش از این عهده‌دار مسئولیت‌هایی چون مشاور وزیر امور خارجه، مدیرکل آموزش وزارت امور خارجه ایران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانیا و همچنین رییس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه و رییس گروه راهبردی و پژوهش های پایه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران نیز بوده است.
نزدیک به یک سال و نیم پیش دولت وقت افغانستان به ریاست جمهوری اشرف غنی گریزی با توجه به ناکارآمدی و دخالت‌های امریکا کنار رفت و حکومت افغانستان پس از ۲۰ سال بار دیگر در اختیار گروه طالبان قرار گرفت و آن‌ها توانستند در این کشور به قدرت برسند.
توافق وزارت های خارجه ایران و افغانستان برای تقویت روابط دو کشور - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.12.2022
کاظمی قمی به عنوان سرپرست سفارت ایران در افغانستان گماشته شد
اما از آنجایی که در این مدت گروه طالبان نتوانست حکومتی فراگیر و متشکل از همه ای قوم های این کشور تشکیل دهد، از سوی جامعه بین‌الملل هنوز به رسمیت شناخته نشده است.
به نظر می‌رسد خود گروه طالبان در نظر دارند به تدریج برنامه‌های خود را پیش ببرند و توجهی در حال حاضر برای به رسمیت شناخته شدن هم ندارند کما این که یکی از مقامات آنان پیش از این اعلام کرده بود برایشان مهم نیست به رسمیت شناخته شوند یا خیر. همین مساله موجب شده تا کشورها برای سفارت‌خانه‌های خود پس از پایان دوره مسئولیت سفیر پیشین، سرپرست بگمارند.
ابوالفضل ظهروند، سفیر پیشین ایران در افغانستان نیز در این زمینه اظهار داشت : سفیر پیشین ایران در افغانستان (بهادر امینیان) پیش از روی کار آمدن گروه طالبان در این کشور عهده دار مسئولیت در سفارت بود، اکنون با توجه به اتمام ماموریت سفیر و از آن جایی که ما طالبان را به رسمیت نمی شناسیم، فرستادن سفیر امکان پذیر نیست و تنها سرپرست و یا نماینده دولت ایران نزد طرف مقابل می تواند در محل سفارت خانه حضور داشته باشد.
این دیپلمات پیشین ایران همچنین بیان کرد: سفیر مفهوم و معنای خاص خود را دارد و این مساله به روابط میان دو کشور هم ارتباط پیدا می کند،‌در واقع فرستادن سفیر قانون خاص خود را دارد. این مساله یک قانون بوده و برای همه کشورها همین گونه است.
بنابراین با توجه به اینکه هیچ کشوری تاکنون به طور رسمی اعلام نکرده که گروه طالبان را به رسمیت می شناسد، اساسا فرستادن سفیر امکان‌پذیر نیست، زیرا فرستادن سفیر مستلزم تشریفات و مراسم خاصی است که رسمیت داشتن حکومت کشور متوقف یکی از ارکان آن است. بر این اساس با توجه به اتمام ماموریت بهادر امینیان، سفیر پیشین کشورمان در افغانستان که روزهای پایانی ماموریتش را در افغانستان سپری می‌کند، او به تهران بازمی‌گردد و پس از آن حسن کاظمی قمی که نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان از زمان دولت سیزدهم است، با حفظ سمت به عنوان سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران به کابل می رود.
از زمان روی کار آمدن گروه طالبان در این کشور، جمهوری اسلامی ایران همواره در موضع‌گیری‌های خود تاکید بر حمایت از حضور همه گروه‌های افغانستانی در قدرت و اخراج ایالات متحده از افغانستان و منطقه بوده است در این مدت نیز کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای به افغانستان داشته است.
البته پیش از این که چنین مساله‌ای فقط در مورد ایران وجود داشته باشد، برای سفیر پاکستان هم همین مساله مطرح شد به عبارتی سفیر وقت پاکستان ماموریتش خاتمه یافته و به کشورش بازگشت و جانشین وی عبید الرحمان نظامانی به عنوان سرپرست تعیین شد که او هم پس از حادثه تروریستی در برابر سفارت پاکستان به کشورش بازگشت.
گفتنی است، هفته گذشته خبری مبنی بر این که حسن کاظمی قمی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان تعیین و معرفی شده است منتشر شد که در همین زمینه وزارت امور خارجه اطلاعیه ای صادر کرد که او نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان است. در فاصله کوتاهی بعد از این اطلاعیه، سفارت کشورمان در کابل در صفحه توییتر رسمی خود تایید کرد که ماموریت بهادر امینیان خاتمه یافته است.
در همین راستا عباس بدری فر، رایزن سفارت ایران در افغانستان از تعیین و معرفی کاظمی قمی به عنوان سرپرست سفارت ایران در کابل خبر داد.
در حال حاضر نیز امینیان در افغانستان به سر می‌برد و چند روزی برای دیدارهای خداحافظی در کابل حضور دارد و پس از آن به تهران باز می‌گردد و سرپرست جدید سفارت ایران به افعانستان می‌رود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала