پیام "کیسینجر" به مسکو درباره پندار امریکا از پایان درگیری در اوکراین

© AP Photo / Richard Drewاز رویارویی گذشته امریکا و شوروی باید درس عبرت گرفت
از رویارویی گذشته امریکا و شوروی باید درس عبرت گرفت - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.12.2022
Telegram
سیاستمدار امریکایی، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده مقاله ای را در مجله انگلیسی The Spectator منتشر کرد.
به گزارش اسپوتنیک، هنری کیسینجر، سیاستمدار امریکایی، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده، مقاله ای را در مجله انگلیسی The Spectator منتشر کرد، که پیامی به مسکو است که نشان می دهد واشنگتن چگونه پایان درگیری در اوکراین را می بیند.
این مقاله با عنوان "چگونه از جنگ جهانی دیگر جلوگیری کنیم" به روسیه به عنوان قدرتی می پردازد که "بیش از نیم قرن سهم تعیین کننده ای در توازن جهانی و توازن قدرت" و "پتانسیل هسته ای" داشته است. اما در عین حال، حداکثری که روسیه باید پس از پایان درگیری در اوکراین دریافت کند، بحث درباره آینده وضعیت کریمه است و کیسینجر، به عنوان نماینده تشکیلات سیاسی آمریکا، حتی منافع روسیه را در نظر نمی گیرد.
مشاور هنری کسینجر : میان ایالات متحده و روسیه راه اندازی سیستم جدید نامطلوب است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.05.2017
مشاور هنری کسینجر : میان ایالات متحده و روسیه راه اندازی سیستم جدید نامطلوب است
پیام کیسینجر در این خلاصه می شود که "اوکراین تبدیل به یکی از بزرگترین و موثرترین ارتش های زمینی در اروپا شده که توسط امریکا و متحدانش مجهز شده است" و "فرایند صلح هر طور که بیان شود، باید اوکراین را به ناتو ملحق کند".
این سیستمدار 99 ساله می نوسید:" جایگزین بی طرفی، به ویژه پس از پیوستن فنلند و سویدن به ناتو، دیگر معنی ندارد. به همین دلیل است که در ماه مه گذشته توصیه کردم که در امتداد مرزهایی که جنگ در 24 فیبروری آغاز شد، خط آتش بس برقرار شود. روسیه فتوحات خود را پس می داد، اما نه سرزمینهایی را که تقریباً یک دهه پیش اشغال کرده بود، از جمله کریمه. این سرزمین ها می تواند پس از آتش بس موضوع مذاکرات باشد".
به عقیده وی، "اگر نمی توان از طریق خصومت یا مذاکره به خط تقسیم قبل از جنگ بین اوکراین و روسیه دست یافت، می توان به اصل خودمختاری متوسل شد."
او استدلال می‌کند: "رفراندم‌های خودمختاری که تحت نظارت بین‌المللی برگزار می‌شود، می‌تواند برای مناطق مورد مناقشه خاص اعمال شود". هدف از روند صلح دو چیز خواهد بود: "تاکید مجدد بر آزادی اوکراین و تعریف ساختار بین المللی جدید، به ویژه برای اروپای مرکزی و شرقی. در نهایت، روسیه باید جایگاهی در این نظم پیدا کند".
کیسینجر توجه را به این واقعیت جلب می کند که برای بسیاری از اطرافیانش، "نتیجه ترجیحی" این خواهد بود که "روسیه در نتیجه جنگ ناتوان شود."
او اشاره می کند: "من مخالفم، روسیه بیش از نیم قرن است که سهم تعیین کننده ای در تعادل و توازن قدرت جهانی داشته است. نقش تاریخی آن را نباید دست کم گرفت. شکست‌های نظامی روسیه توانایی هسته‌ای جهانی آن را از بین نبرده است و به روسیه اجازه می‌دهد اوکراین را با تشدید تنش، تهدید کند. حتی اگر این پتانسیلش کاهش یابد، فروپاشی روسیه یا از بین رفتن توانایی آن در اجرای سیاست راهبردی می‌تواند قلمرو این کشور را که شامل 11 منطقه زمانی است، به خلاء مورد مناقشه تبدیل کند".
کیسینجر خاطرنشان می‌کند، که "میل به صلح و نظم دو مؤلفه دارد که گاهی اوقات متناقض دیده می‌شوند: "میل به عناصر امنیتی و تقاضا برای مصالحه".
او خاطرنشان می کند: "اگر نتوانیم به هر دو دست یابیم، نمی‌توانیم به هیچ کدام برسیم. مسیر دیپلماسی می تواند دشوار و خسته کننده به نظر برسد. اما پیشرفت به سوی آن به آینده نگری و شجاعت برای انجام این سفر نیاز دارد".
یادآوری می کنیم، که در 24 فیبروری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در پاسخ به درخواست رهبران جمهوری های دونباس برای کمک، عملیات نظامی ویژه در اوکراین را اعلام کرد. پس از آن، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و همچنین تعدادی از کشورهای دیگر تحریم هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی روسیه اعمال کردند. اتحادیه اروپا تاکنون نه بسته تدابیر محدودکننده علیه روسیه را تصویب کرده است. علاوه بر این، غرب عرضه تسلیحات به کیف را میلیاردها دالر افزایش داده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала