حذف افغانستان از ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها

© Photo / کسرادوازده هزار نفر در سکتور رسانه‌ها در افغانستان کار می‌کنند
دوازده هزار نفر در سکتور رسانه‌ها در افغانستان کار می‌کنند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.11.2022
عضو شوید
کشورهای کانادا و هالند به‌عنوان رییسان مشترک ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها (MFC) اعلام کرده‌اند، که عضویت افغانستان در این ایتلاف لغو شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها (MFC) روز جمعه ۲۷ عقرب، با نشر بیانیه‌ای نگاشته است: "از امروز، افغانستان به‌عنوان یکی از اعضای ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها حذف شده است."
به گفته رییسان مشترک ایتلاف، این تصمیم با مشورت اعضای ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها و مطابق با شرایط مرجع ایتلاف گرفته شده است.
آزارهای جنسی زنان و دختران در رسانه‌های افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.10.2022
محرومیت زنان در رسانه های افغانستان تحت حاکمیت طالبان
این نهاد افزوده است: "برای ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها، روشن است که وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان متاسفانه دیگر مطابق با تعهد جهانی نیست. در واقع، وضعیت فعلی یکی از نگرانی‌های جدی است".
در بیانیه همچنان ذکر شده است، که ایتلاف آزادی رسانه‌ها به نظارت دقیق وضعیت آزادی رسانه‌ها در افغانستان ادامه خواهد داد و بر تعهد اعضا به اصول مندرج در تعهد جهانی آزادی رسانه‌ها تاکید می‌کند.
آنان گفته‌اند، که گروه طالبان از زمان به ‌دست گرفتن قدرت، محدودیت‌های جدی بر آزادی رسانه‌ها اعمال کرده‌اند که امنیت و رفاه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را به خطر انداخته است.
در بیانیه آمده است، که تداوم آزار‌و‌اذیت، حملات و بازداشت روزنامه‌نگاران و محرومیت زنان از رسانه‌ها، منجر به از دست دادن سریع استقلال رسانه‌ها شده و زنده‌گی روزنامه‌نگاران را روزانه در معرض خطر قرار داده است.
یادآوری می کنیم، که افغانستان در جنوری ۲۰۲۰ زمانی که حکومت پیشین افغانستان به رهبری محمد‌اشرف غنی به تعهد جهانی در مورد آزادی رسانه‌ها پیوست، به عضویت ایتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها درآمد‌.
این در حالی است، که براساس گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، فضای رسانه‌‌ای در کشور پس از روی‌‌کار‌آمدن طالبان در تابستان ۲۰۲۱، به‌طور قابل توجهی بد شده است.
مرکز خبرنگاران افغانستان در مجموع ۲۴۵ مورد نقض آزادی رسانه‌ها را در یک سال گذشته در کشور ثبت کرده است.
چندی‌ پیش نیز دامنه انترنتی روزنامه ۸صبح و زاویه میدیا توسط طالبان تعلیق شد‌ و این عمل واکنش‌های زیادی را خلق کرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала