افزایش ۵۰ برابر تولید مواد مخدر در افغانستان

© Facebook Ministry of Interior Affairs, Afghanistanکشف یک محموله بزرگ مواد مخدر در بدخشان
کشف یک محموله بزرگ مواد مخدر در بدخشان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.11.2022
عضو شوید
معاون وزیر امور خارجه ایران: تولید مواد مخدر در افغانستان پس از حضور آمریکا ۵۰ برابر شد.
به گزارش اسپوتنیک، علی باقری روز شنبه در همایش بین‌المللی "قرن ۲۱ و جهان عاری از سلطه آمریکا" که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: چیزی که اکنون در عراق می‌بینیم با آن چیزی که آمریکایی‌ها انتظارش را داشتند در هیچ ساحتی و در هیچ‌یک از عرصه‌های تقنین، حاکمیت و فضای افکار عمومی و اجتماعی مطابق نگاهشان نیست.
وی افزود: البته آنها در این سال‌ها تلاش فراوانی انجام دادند و به تعبیری که رئیس جمهور سابق آمریکا به‌کار برد، ۷ هزار میلیارد دالر هزینه کردند اما اهدافی که انتظارش را داشتند محقق نشد.
معاون وزیر امور خارجه افزود: در افغانستان که بسیار مشهود است بعد از ۲۰ سال حضورشان در افغانستان اولا مجبور شدند این کشور را ترک کنند و وقتی هم که خاک افغانستان را ترک کردند دستاورد آنها ناامنی بیشتر و نهادینه‌تر و گسترده‌تر شدن تروریسم در این کشور بود. همچنین تولید مواد مخدر نزدیک ۵۰ برابر بیشتر از زمانی بود که آمریکایی‌ها وارد افغانستان شدند و خروج و مهاجرت از افغانستان افزایش پیدا کرد.
معتاد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.10.2022
کلوپ ویدیو
افزایش شمار معتادان مواد مخدر در افغانستان + ویدیو
باقری عنوان کرد: آمریکایی‌هایی که اعتقاد داشتند که می‌خواهند با ابزار نظامی به افغانستان بیایند و امنیت را برقرار کنند و این امنیت بستری برای تحقق توسعه و بعد ترویج دموکراسی در افغانستان شود امروز بعد از ۲۰ سال می‌بینیم که این کشور توسعه، امنیت و دموکراسی ندارد و این واقعیتی است که آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان برجای گذاشتند.
وی ادامه داد: این موضوع شاخص بسیاری مهمی است که نه تنها اراده و تصمیم‌شان بلکه اقدام آنها هم هدفشان را محقق نکرد.
معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد: معتقدم شاید این تعبیر درستی باشد که آمریکایی‌ها امروزه استفاده از زورشان بیشتر از استفاده از قدرتشان است یعنی قدرت آمریکا دیگر کارایی ندارد و آمریکا برای اینکه بتواند هدف خود را محقق کند متوسل به زور خود می‌شود. البته استفاده از زور هم نمی‌تواند اهدف آمریکا را محقق کند و این موضوع نهایت اضمحلال و انحطاط قدرت مدعی قدرت جهانی و ابداع و ایجاد نظم تک‌قطبی در جهان است.
باقری ادامه داد: اینها واقعیت‌هایی است که در این چند ساله با آن مواجه بودیم و ادعا آمریکایی‌ها بود.افول آمریکا مورد اجماع اکثر کارشناسان حتی صاحبنظران داخل این کشور است.
معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: به عنوان یک مسئول وزارت خارجه آماده تعامل با دانشگاه هستم.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала