افغانستان در شاخص جهانی گرسنه‌گی شش پله سقوط کرد

© AP Photo / Manish Swarupفقر
فقر - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.10.2022
Telegram
افغانستان در شاخص جهانی گرسنه‌گی شش پله سقوط کرد
به گزارش اسپوتنیک، براساس جدیدترین گزارش شاخص جهانی گرسنگی شاخص افغانستان در رده 109 جهانی گرسنگی قرار گرفته است.
شاخص جهانی گرسنگی ابزاری برای اندازه گیری جامع گرسنگی در سطوح جهانی، منطقه ای و ملی است، نمرات آن بر اساس مقادیر چهار شاخص مؤلفه یعنی سوءتغذیه، کوتاه قدی کودک و مرگ و میر کودکان است. نمره این شاخص بر روی یک مقیاس 100 امتیازی محاسبه می شود.
افغانستان در شاخص جهانی گرسنگی امسال 29.9 نمره کسب کرده است.
براساس جدیدترین گزارش شاخص جهانی گرسنگی، 29.8 درصد مردم افغانستان دچار سوء تغذیه و ۵.۸ درصد کودکان قبل از سن پنج سالگی جان شان را از دست می‌دهند، همچنین 38.2 درصد کودکان زیر سن پنج سال از کوتاه قدی رنج می‌برند.
در این گزارش آمده است که افغانستان دچار خشکسالی، بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی، فقر شدید و اثرات افزایش جهانی قیمت مواد غذایی و نفتی ناشی از جنگ در اوکراین است.
فقر - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.06.2022
ده ها هزار کودک‌ به دلیل فقر و گرسنگی فروش یا مبادله شده‌اند
گزارش سالانه شاخص جهانی گرسنگی از سوی دو سازمان غیر انتفاعی اروپایی تهیه می‌شود.
از طرف دیگر رسانه های هندی نیز اعلام کردند که این کشور در شاخص گرسنگی در رده 107 قرار دارد و تنها یک کشور آسیایی یعنی افغانستان در وضعیت وخیمتری از این کشور قرار دارد.
به گفته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، ده‌ها هزار تن در افغانستان شغل خود را از دست داده‌ و برای گذراندن زندگی با مشکلات زیادی مواجه هستند و در صورت عدم کمک های جهانی با مشکل مواجه خواهند شد.
چندی پیش نیز شماری از سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی با هشدار از فرارسیدن زمستان سخت، درخواست کمک مالی بیشتری به مردم افغانستان کردند.
پیشتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان به کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از زندگی نیازمند هستند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала