ملا هبت‌الله : به تطبیق فرمان من درباره‌ زنان باید توجه خاص شود

© https://twitter.comملاهبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان
ملاهبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.10.2022
Telegram
مطابق خبرنامه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان منتشر شده، ملا هبت‌الله گفته است که برای تطبیق شریعت و اجرای فرمان او در باره زنان باید توجهی خاص شود.
ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان به رؤسای استخبارات این گروه دستور داده است که فرمان شش ماده‌ای او درباره‌ حقوق زنان را به‌گونه‌ی کامل تطبیق کنند.
مطابق خبرنامه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان منتشر شده، ملا هبت‌الله گفته است که برای تطبیق شریعت توجهی خاص شود.
رهبر طالبان گفته است که تمام مسئولان این گروه به او حساب می‌دهند که در این یک سال حکومت‌شان چقدر شریعت را تطبیق کرده‌اند. او بر تطبیق کامل فرمان شش ماده‌ای خود درباره‌ حقوق زنان تأکید کرده است.
این فرمان رخهبر طالبان در ماه قوس سال گذشته منتشر شده بود و شماری از ماده‌های آن درباره‌ نکاح، ازدواج و مهر زنان بود.
براساس این فرمان زن مال نه، بلکه "انسان آزاد و اصیل" است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، "بد" داده نمی‌تواند.
در یکی از ماده‌های فرمان ملا هبت‌الله آمده بود که رضایت دختران بالغ در وقت نکاح ضروری است، طوری که "نکاح با کفو (هم مثل) باشد و خطر فتنه و فساد هم در آن نباشد".
در ماده‌ سوم این فرمان آمده است که پس از وفات شوهر، هرگاه عدت شرعی (چهار ماه و ده روز و یا وضع حمل) سپری شود، زن بیوه را نه برادر شوهر به زور به نکاح گرفته می‌تواند و نه کسی دیگری.
همین‌طور، در این فرمان رهبر طالبان، گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده بود.
این در حالی است که طالبان پس از دست یافتن به قدرت زنان را از کار و دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش محروم کرده‌اند. این گروه بر آزادی فردی و اجتماعی نیز محدودیت وضع کرده و حجاب را اجباری نموده‌ است
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала