دستور کوچ اجباری ۴۰۰ خانواده در خواجه بهاءالدین تخار از سوی گروه طالبان

© @https://twitter.comحمله طالبان به چندین روستا در ولسوالی چاه‌آب تخار
حمله طالبان به چندین روستا در ولسوالی چاه‌آب تخار - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.10.2022
Telegram
شماری از باشندگان ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار از دستور گروه طالبان برای کوچ اجباری ۴۰۰ خانواده در این ولایت ولسوالی خبر دادند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، شماری از باشندگان ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار می‌گویند، که کوچ اجباری ۴۰۰ خانواده در روستای مهاجر قشلاق این ولسوالی، بنا به دستور طالبان آغاز شده‌است.
گفته می‌شود که آنان ۳ روز مهلت دارند تا این روستا را تخلیه کنند.
تخار - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.10.2022
کوچاندن بیش از ده خانواده در تخار از سوی گروه طالبان
دو باشنده محلی گفتند، که سه شنبه دستور تخلیه به این خانواده‌ها داده شد و روزچهارشنبه، دستکم ۱۰۰ خانواده از آنجا کوچ داده شدند.
به گفته منابع، اگر خانواده‌های مذکور در مدت ۳ روز این روستا را ترک نکنند، "به زور از خانه‌های شان اخراج خواهند شد و حق انتقال وسایل و لباس خود را هم نخواهند داشت."
یک باشنده محل گفت، که زنان، کودکان و مردان در دشت‌ها متواری شده و حتا توان خرید خیمه را ندارند.
با این حال، یک مقام‌ طالبان در تخار صدور فرمان تخلیه برای ۴۰۰ خانواده را رد کرد.
نیکزاد مهاجم، سخنگوی والی طالبان در تخار گفت، که اسناد دست داشته مردم محل و گروه‌های تازه وارد به خواجه بهاءالدین، در دادگاه بررسی خواهد شد و بربنیاد آن، تصمیم گرفته خواهد شد.
پیش از این، هیاتی از طالبان از مرکز به محل رفته بود و گزارشی را در مورد وضعیت تهیه و برای تصمیم‌گیری به شورای وزیران طالبان سپرده بود، اما این شورا تا اکنون در این مورد چیزی نگفته است.
یادآوری می کنیم، که درگیری میان باشندگان محل و گروه‌هایی که گفته می‌شود به زبان‌های پشتو و اردو صحبت می‌کنند، از چند ماه به این‌سو ادامه دارد. این مردم ادعای داشتن اسناد قانونی را طرح کرده اند.
اما باشندگان محلی استدلال می‌کنند که این افراد، با حمایت طالبان، خواهان اسکان در خواجه بهاءالدین اند و مردم بومی را که از سال های دور در آنجا زندگی کرده‌اند، به زور از خانه‌های شان اخراج می‌کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала