ممنوعیت انتخاب رشته تخصصی؛ محدودیت جدید طالبان برای دختران

© Sputnik / Zahra Sayasاوضاع دانشگاه در افغانستان و آمد آمد طالبان؛ دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی در کابل
اوضاع دانشگاه در افغانستان و آمد آمد طالبان؛ دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی در کابل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.10.2022
عضو شوید
طالبان در نظر دارند محدودیت های جدیدی را در رابطه به انتخاب رشته تخصصی برای دختران اعمال کند.
به گزارش اسپوتنیک، احمد تقی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حکومت سرپرست طالبان به طلوع نیوز در مورد محدودیت های جدید برای دختران در رابطه به انتخاب رشته‌ی تخصصی در امتحانات ورودی به دانشگاه ها که از 5 تا 7 اکتوبر برگزار می شود، صحبت کرد.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حکومت سرپرست طالبان این ممنوعیت را این گونه تشریح کرد - به دختران اجازه داده نمی شود به رشته های تخصصی دسترسی داشته باشند که در آنها نتوانند برای خود و یا هموطنان خود مفید واقع شوند. به گفته وی، دانشکده های خاصی برای دختران انتخاب می شود که دختران فقط در آنجا می تواند وارد شوند. لیست این دانشگاه ‎ها هنوز اعلام نشده است.
طالبان حداقل در اعمال محدودیت و ممنوعیت ها برای دختران ثابت قدم هستند.
همه چیز طبق برنامه عبدالحکیم حقانی، رئیس دیوان عالی "ستره محکمه" کشور پیش می رود: بیشتر دختران برای ایفای نقش اجتماعی یک همسر و یک مادر خوب نیازی به "هندسه و شیمی" ندارند و به متخصصان زن بسیار ماهر در این زمینه نیازی نیست. سهمیه های خاص - فقط برای تعامل با زنان دیگر و کمک رسانی به زنان در نظر گرفته خواهد شد.
گفتنی است پس از سقوط حکومت پیشین، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در سراسر افغانستان تعطیل شدند، اما طالبان در ابتدا به دانشگاه‌های خصوصی و سپس دانشگاه های دولتی را بازگشایی کرد.
این در حالی است که این گروه تاکنون اجازه بازگشایی مدارس دخترانه را نداده است.
طالبان بیش از یکسال می‌شود که دختران را از رفتن به مدارس بازداشته و با آنکه این تصمیم واکنش‌های تند جهانی را به همراه داشته است و اما تصمیم طالبان مبنی بر مسدود ماندن مدارس به روی دختران همچنان پا برجاست.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала