نظرسنجی: 90 درصد رای دهندگان خواهان بازگشایی مکتب‌ها استند

© Sputnik / T. Azimشاگردان دختر در مکتب کابل
شاگردان دختر در مکتب کابل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.09.2022
Telegram
در یک نظرسنجی انترنتی طلوع‌نیوز در باره بازگشایی مکتب‌های دختران، نود درصد مردم خواهان بازگشایی مکتب‌ها شدند و ده درصد دیگر با بازگشایی مکتب‌های دختران، مخالفت کردند.
به گزارش اسپوتنیک، این نظرسنجی که از طریق فیس‌بوک و انیستاگرام طلوع‌نیوز به راه انداخته شد، برای بیست و چهار ساعت به دید دنبال کننده‌گان قرار داشت.
در این کارزار بیش از 34100 کاربر فیس‌بوک رای داده اند.
89.7 درصد رای دهندگان به بازگشایی مکتب‌های دختران موافق استند و 3.10 درصد مخالف. در صفحه انیستاگرام، 9820 کاربر شرکت کرده اند: 8997 کاربر موافق، 452 کاربر مخالف و 371 کاربر دیگر هیچ نظری ندارند.
این در حالی‌ست که پیش از این سرپرست وزارت معارف طالبان گفته است که مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم به علت مسایل فرهنگی بسته استند و مردم نمی‌خواهند که دختران شان به مکتب بروند، گفته‌های که واکنش‌های گسترده‌یی را به همراه داشت.
مریم معروف آروین، فعال عرصه حقوق زن، گفت: "هیچ شهروند افغانستان با درک واقعیت‌های کنونی مخالفتی با حق تعلیم و رفتن دختران به مکتب ندارند حتی یک درصدی بسیار کوچکی که در این نظرسنجی آمدند که گویا مخالف استند با رفتن دختران به مکتب، مخالفت و ممانعت ندارند، اینها ملاحظات بسیار کوچکی فرعی و نگرانی های دارند که قابل حل است".
همزمان با این برخی از دانش‌آموزان می‌گویند که صبر شان لب ریز شده است و خواهان بازگشایی بی‌درنگ مکتب‌های شان استند. آنان می‌افزایند که بیشتر از این نباید با سرنوشت شان بازی شود.
طالبان بارها گفته است که مخالف آموزش دختران نیست؛ ولی تاهنوز روشن نیست که چه زمانی مکتب‌های دختران به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم بازگشایی خواهند شد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала