پوتین :هیچگونه تجهیزات نظامی در قلمرو نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیا مستقر نیست

© Sputnik / Alexandr Kryazhev /  مراجعه به بانک تصاویر پوتین
پوتین  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 07.09.2022
Telegram
رئیس جمهور روسیه می‌گوید هیچ تجهیزات نظامی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد حذف آن را دارد در قلمرو نیروگاه زاپوریژژیا وجود ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در هفتمین نشست مجمع اقتصادی شرق گفت که هیچگونه تجهیزات نظامی روسیه در قلمرو نیروگاه اتمی زاپاروژیا وجود ندارد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود پیشنهاد حذف آن را نموده است، تجهیزاتی که نبرد ضد باتری (توپخانه‌ای) را انجام می دهند بسیار فراتر از محیط نیروگاه هسته ای قرار دارند.
پوتین گفت: "در این گزارش دیدم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برداشتن تجهیزات نظامی از قلمرو ایستگاه را ضروری می‌داند. اما هیچ تجهیزات نظامی در قلمرو نیروگاه وجود ندارد. کارمندان آژانس باید این را می‌دیدند و اکنون می‌توانند آن را ببینند، زیرا دو نفر (کارمند آژانس بین المللی انرژی اتمی) در آنجا باقی مانده اند.
رئیس جمهور افزود: گارد ملی درگیر حفاظت از نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیا است و امنیت آن را تضمین می کند. تجهیزات ما از جمله تجهیزات جنگی که نبرد ضد باتری را فراهم می کند، در محوطه نیروگاه قرار ندارد، بلکه بسیار فراتر از محوطه نیروگاه جابجا شده است.
نیروگاه هسته ای "زاپروژیا" به طور معمول بارها از سوی نیروهای اوکراینی گلوله باران شده اند به امید اینکه کی یف بتواند آن را تصرف کند. مسکو امیدوار است که این ماموریت به توقف کی یف در تلاش برای اقدام به بروز یک فاجعه و همچنین جلوگیری از باج خواهی هسته ای کمک کند.
رئیس دولت گفت: "بله، من کاملاً به این گزارش اعتماد دارم. آژانس بین المللی انرژی اتمی یک سازمان بین المللی مسئول است و رهبر آن فردی بسیار حرفه ای است. البته آنها از سوی کشورهایی که در آن کار می کنند، از جمله ایالات متحده، کشورهای اروپایی، تحت فشار هستند و نمی توانند مستقیماً می گویند که گلوله باران از خاک اوکراین می آید.

گفتنی است، هفته گذشته، کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست رافائل گروسی، مدیر کل این آژانس وارد محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا شدند.
رئیس هیئت "روس اتوم" و کارکنان نیروگاه زاپوریژژیا، هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در قلمرو خود پذیرایی کردند و بخش‌هایی از ایستگاه را که در جریان گلوله باران نیروهای اوکراینی آسیب دیده بودند را نشان دادند. همانطور که میخائیل اولیانوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین به ریانووستی گفت، دو کارمند آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور دائم در نیروگاه اتمی زاپوروژیه خواهند ماند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала