رشقه؛ اولین گیاهی که می‌توان در مریخ کاشت

© NASAسیاره مریخ
سیاره مریخ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.08.2022
Telegram
یک مطالعه جدید نشان داده است که گیاه یونجه " رشقه " می‌تواند در خاک‌های آتشفشانی سختی مانند خاکی که سطح مریخ را پوشانده، زنده بماند و سپس می‌تواند به عنوان کود برای رشد مواد غذایی مانند شلغم، تربچه و کاهو استفاده شود.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از "دیلی میل" تیمی از محققان در مقاله منتشر شده خود در نشریه‌ای علمی ساینس‌آلرت، می‌نویسند: کم بودن مواد مغذی در خاک مریخ و شوری زیاد آب این سیاره، آن را برای استفاده مستقیم برای کشت محصولات غذایی نامناسب می‌کند.
بنابراین، توسعه استراتژی‌هایی برای افزایش مواد مغذی در خاک مریخ و نمک زدایی آب برای ماموریت‌های طولانی مدت ضروری است.
تحقیقات پیشین نشان داده است که گیاهان برای رشد سطح مریخ بدون افزودن مواد مغذی اضافی به خاک با دشواری زیادی روبرو هستند. اینجاست که یونجه نقش مهمی ایفا می‌کند.
یافتن یک نمونه که به طور دقیق با خاک مریخ منطبق باشد کار دشواری است، اما محققان بهترین موردی که می‌توانستند را جمع‌آوری کردند و سپس دانه‌های مختلف را در آن آزمایش کردند.
آنها دریافتند که " رشقه " می‌تواند به همان اندازه که در خاک زمین در سلامت رشد می‌کند بدون نیاز به کود در خاک مشابه مریخ رشد کند.
خاک شبیه‌سازی شده مریخ سپس با افزودن رشقه به عنوان کود مورد آزمایش قرار گرفت. شلغم، تربچه و کاهو سه گیاهی که به نگهداری کمی نیاز دارند، به سرعت رشد می‌کنند و به آب زیادی نیاز ندارند، همگی با موفقیت در این نمونه رشد کردند.
گرچه یک نکته قابل توجه وجود دارد و آن نیاز به آب شیرین در این فرآیند بود. بر اساس آزمایش‌های بیشتر، محققان باور دارند که آب شور موجود در مریخ را می‌توان با نوعی باکتری دریایی تصفیه کرد و سپس از طریق سنگ‌های آتشفشانی فیلتر کرد تا آب شیرین مورد نیاز برای کشت محصولات تولید شود.
هنوز سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که باید به آنها پاسخ داد، از جمله اینکه تا چه حد می‌توان خاک مریخ را در اینجا روی زمین شبیه‌سازی کرد. این احتمال وجود دارد که وقتی انسان در نهایت به سیاره سرخ برسد، خاک سطح آن دقیقاً آنطور که تصور می‌شود نباشد.
خاک شبیه‌سازی‌شده برخی از نمک‌های پرکلرات سمی را نیز از دست داده بود، که باید به نحوی توسط آب شیرین‌شده از خاک مریخ شسته شوند.
با این حال، آزمایش‌های انجام شده در این مطالعه به دانشمندان و فضانوردان گزینه‌های امیدوارکننده‌تری برای کاوش مریخ می‌دهد. رویکردهایی که محققان توصیف کرده‌اند ساده و کارآمد هستند.
کشت رشقه در مریخ برای استفاده به عنوان کود مطمئناً هزینه کمتری نسبت به حمل یخچال‌های عظیم غذا به سیاره سرخ خواهد داشت و این تنها منبع مواد مغذی نیست که ما می‌توانیم خارج از زمین تولید کنیم.
محققان می‌نویسند: این مطالعه نشان می‌دهد که می‌توان منابع آب و خاک مریخ را در محل برای کشاورزی و انجام مأموریت‌های انسانی طولانی و ایجاد سکونت‌گاه‌های دائمی تصفیه کرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала