عدم توافق بر سر تمدید معافیت سفر مقام‌های طالبان در سازمان ملل

© Photo / BakhtarNAهیئتی از حکومت طالبان به قطر سفر کرد
هیئتی از حکومت طالبان به قطر سفر کرد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.08.2022
Telegram
همزمان با پایان معافیت سفر 13مقام طالبان، شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد تمدید این معافیت تاکنون به توافق نرسیده است.
به گزارش اسپوتنبک، به نقل ازرویترز، دیپلمات‌های سازمان ملل گفتند که روسیه و چین خواستار آن بودند که به همه این 13 نفر اجازه سفر داده شود در حالی که آمریکا و کشورهای غربی می‌خواستند این تعداد در اعتراض به برچیده شدن حقوق زنان از سوی طالبان و شکست آنها در تشکیل دولت فراگیر بر خلاف آنچه که وعده داده بودند، کاهش یابد.
دیپلمات‌های شورای امنیت که نامشان را فاش نکردند، گفتند که روسیه و چین عصر روز جمعه برای بررسی جدیدترین پیشنهاد آمریکا زمان بیشتری درخواست کردند.
به این ترتیب تمام این 13 مقام طالبان تا بعدازظهر روز دوشنبه یعنی تا زمانی که روسیه و چین باید به پیشنهاد آمریکا پاسخ دهند، مشمول تحریم مسافرتی هستند.
ده‌ها تن از اعضای گروه طالبان سال‌ها نامشان در فهرست سیاه تحریم‌های سازمان ملل شامل ممنوعیت مسافرت، مسدود کردن دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی قرار داشته‌ است. با این حال برخی از مقامات طالبان معافیت مسافرتی دریافت کردند تا بتوانند برای شرکت در مذاکرات با هدف بازیابی صلح و ثبات به افغانستان سفر کنند.
ماه جون، کمیته نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان در شورای امنیت سازمان ملل، دو مقام طالبان را در واکنش به سرکوب زنان شامل عبدالباقی حقانی، وزیر تحصیلات عالی طالبان و سعید احمد شهیدخیل، معاون وزارت معارف/آموزش و پرورش طالبان مشمول تحریم مسافرتی کرد.
دیپلمات‌های وابسته به شورای امنیت سازمان ملل گفتند آمریکا روز پنجشنبه در آستانه سر رسیدن موعد انقضای معافیت‌ از تحریم مسافرتی برای 13 مقام باقی‌مانده طالبان پیشنهاد کرد که ممنوعیت مسافرتی برای هفت نفر از آنها مجدداً اعمال شود و این معافیت تنها برای شش نفر دیگر باقی بماند مشروط به اینکه سفر آنها فقط به قطر، محل برگزاری مذاکرات نماینگدان آمریکا و طالبان محدود شود.
از سوی دیگر این دیپلمات‌ها گفتند که روسیه و چین طرحی موازی برای پیشنهاد آمریکا ارائه کردند که به تمامی این 13 مقام طالبان به مدت 90 روز معافیت از تحریم مسافرتی داده شود، مشروط به اینکه فقط به روسیه، چین، قطر و "کشورهای منطقه‌ای" بروند.
به گفته این دیپلمات‌ها، روسیه و چین با پیشنهاد آمریکا مخالفت کردند و در مقابل انگلیس، فرانسه و ایرلند هم پیشنهاد روسیه و چین را نپذیرفتند، در حالی که اصرار داشتند این معافیت نباید برای کل این 13 مقام طالبان به دلیل عدم پیشرفت آنها در تحقق آن در اجرای تعهداتشان در قبال زنان، تشکیل دولت فراگیر و مسائل دیگر ادامه یابد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала