علیزی: حامد کرزی می‌خواست وارد ارگ شود و به گروه طالبان مشروعیت دهد

© Photo / facebook account of Ministry of Defense / هیبت‌الله علی‌زی
هیبت‌الله علی‌زی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.08.2022
Telegram
رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان می‌‌گوید، رئیس جمهور پیشین درگیرمانده در کابل دروغ می‌گوید، که پس از فروافتادن کابل، قصد ورود به ارگ را نداشت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، هیبت‌الله علیزی رئیس ستاد پیشین افغانستان مدعی است، که پس از گریز اشرف غنی از کابل، مانع ورود حامد کرزی به ارگ شده. او می گوید، که اگر کرزی وارد ارگ می‌شد، طالبان مشروعیت می‌گرفتند.
هیبت‌الله علیزی در پاسخ به این پرسش، که چرا از ورود حامد کرزی جلوگیری کرده، گفت: تجربه نشان داد که او در دوران حکومت خود راهبردی مشخصی نداشت و از کجا معلوم که او نیروهای باقیمانده در کابل را هم زنده به طالبان تسلیم نمی‌کرد؟
دفتر حامد کرزی پیش از این، به این اظهارات آقای علیزی پاسخ داده و گفته که هیچ قصدی برای ورود به ارگ و تصاحب قدرت نداشته است.
هیبت‌الله علی‌زی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.08.2022
علیزی: ادعای اشرف غنی در باره فروپاشی نیروهای امنیتی پیش از گریزش "دروغ شاخدار" است
با این حال آقای علیزی حامد کرزی را متهم به "دروغگویی‌" می‌کند و بر این باور است که "دروغ برای سیاسیون افغانستان به یک فرهنگ تبدیل شده است."
اشرف غنی عامل فروافتادن افغانستان است
رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان می‌گوید اشرف غنی، اعضای کابینه‌اش و بسیاری دیگر از مسئولین سیاست در کشور، باعث و بانی سقوط افغانستان شدند.
او افزود آنان به صورت پنهانی با طالبان گفتگو داشتند و شکی نیست که کابل به این گروه سپرده شد.
هیبت‌الله علیزی ابراز امیدواری کرد که روزی این مقامات اعتراف کنند که در دبی، دوحه و نقاط مختلف برای طالبان هم کمپین کردند و هم با آنان ملاقات پنهانی داشتند.
این مقام نظامی پیشین افغانستان پیشتر هم با رد ادعای اشرف غنی در باره فروپاشی ارتش قبل از فرار او از کابل گفت که خروج غنی باعث گسست نظام و خلاء قدرت در کشور شد.
او بازگشت طالبان را نتیجه معامله ننگین و شرم‌آور سیاسیون فاسد، به ویژه اشرف غنی دانسته است.
آقای علیزی در گفتگو با افغانستان اینترنشنال گفت که اگر اشرف غنی فرار نمی‌کرد، نیروهای امنیتی نمی‌گذاشتند در کابل جنگ شود.
رئیس جمهور و شورای امنیت در کار من دخالت می‌کردند
هیبت‌الله علیزی، رئیس ستاد ارتش در حکومت اشرف غنی گفت، که رئیس جمهور غنی و شورای امنیت ملی در کار او دخالت می‌کردند.
او اشرف غنی را بانی سقوط افغانستان دانست و گفت شورای امنیت نیز حتی فرمانده یک ولسوالی‌ را انتخاب می‌کرد.
آقای علیزی که در حکومت پشین در پولیس، امنیت ملی و ارتش کار کرده می‌گوید پس از سقوط کابل تصمیم قطعی داشت تا به پنجشیر برود و با احمد مسعود نیز هماهنگ کرده بود، اما میدان هوایی کابل در محاصره بود و نتوانست.
او گفت در ماه اگوست ۲۰۲۱ با فرماندهان پنجشیر، کسانی که دوشادوش با آن‌ها کار کرده بود هم صحبت کرده بود تا به آنان ملحق شود که ممکن نشد.
او که حالا در خارج از افغانستان بسر می‌برد تاکید کرده که از کشور فرار نکرده و روزی به افغانستان بر خواهد گشت.
آقای علیزی در گفتگوی اختصاصی با افغانستان انترنشنل می‌گوید: با بسیاری از نظامیان پیشین که به کشورهای دیگر رفته‌اند در تماس است.
این نظامی پیشین افغانستان درباره مبارزه جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود گفت، که برخوردی که طالبان با شهروندان افغانستان دارد، به منافع ملی افغانستان صدمه می‌زند.
او خطاب به طالبان تاکید کرد که مشکلات کنونی باید از طریق گفتگو و مذاکره حل شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала