اشرف غنی: آشپز ارگ می‌ خواست مرا مسموم کند

© @https://twitter.com اشرف غنی
اشرف غنی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.08.2022
Telegram
اشرف غنی: در کابل دیگر امنیت نداشتم، آشپز کاخ می‌خواست مرا مسموم کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتدپرس،‌ اشرف غنی نسبت به اینکه فرارش از افغانستان را "تصمیم آنی" خوانده بود، دفاع کرد و مدعی شد که یکی از آشپزهای کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان ۱۰۰ هزار دالر دریافت کرده بود تا او را مسموم کند.
پیشتر اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان در صبح روز ۱۵ اوت ۲۰۲۱ (روز بازگشت طالبان به کابل) طی مصاحبه‌ای به سی‌ان‌ان گفت پس از آنکه محافظانش ناپدید شدند، خود غنی آخرین نفری بود که در کاخ ریاست‌ جمهوری افغانستان باقی مانده بود. غنی در آن مصاحبه گفت که وزیر دفاعش در آن روز به او گفت که نمی‌توان از کابل دفاع کرد.
غنی پیشتر هم به دنبال راهی گشته بود تا اقدامات خود را که به روز سقوط کابل مربوط می‌شوند، توجیه کند اما وی این بار روز یکشنبه جزئیات بیشتری را ارائه داد. وی ادعا کرد که یکی از آشپزهای کاخ ریاست‌ جمهوری افغانستان ۱۰۰ هزار دالر دریافت کرده بود تا او را مسموم کند و او فورا احساس کرد که اطرافش دیگر امن نیست.
نصیر احمد فایق  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.08.2022
نصیراحمد فایق: اشرف غنی باید از مردم افغانستان معذرت می‌خواست
وی افزود: "دلیل اینکه من افغانستان را ترک کردم این بود که نمی‌خواستم به طالبان و حامیانش لذت تخریب و تحقیر یک رئیس‌جمهور افغان و مجبور کردنش به تایید مشروعیت دولت را بدهم. من هرگز نترسیده‌ام."
منتقدان می‌گویند هم‌زمان با اینکه ایالات متحده و نیروهای ناتو پس از ۲۰ سال در آخرین مراحل خروج پر هرج‌ومرج از این کشور بودند، عزیمت ناگهانی و مخفیانه اشرف غنی در تاریخ ۱۵ آگست، کابل را بی‌ سرپرست گذاشت.
غنی همچنین اتهاماتی مبنی بر اینکه وی هنگام فرار با سایر مقاماتش در هلیکوپتر، ده‌ها میلیون دالر پول نقد را با خود برد، رد کرد.
اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش نهایی خود از تحقیق درباره صحت و سقم سرقت میلیون‌ها دالر توسط رئیس جمهوری سابق افغانستان نوشت: "گرچه بعید است که غنی و همراهان او میلیون‌ها دالر پول افغانستان را هنگام فرار از این کشور با هلیکوپتر با خود برده باشند، احتمال زیاد وجود دارد که میزان قابل توجهی از پول مردم افغانستان از جمله میلیون‌ها دالر از پول‌های نهاد ریاست جمهوری، در هرج و مرج بعد از سقوط دولت ناپدید شده باشد."
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала