وزارت خارجه چین: آمریکا هیچ درسی از شکست در افغانستان نیاموخت

© AFP 2023 / Taylor Crul / US AIR FORCEАмеркианский военный в аэропорту Кабула
Амеркианский военный в аэропорту Кабула  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.08.2022
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه چین می‌گوید: ایالات متحده در افغانستان شکست خورد اما از آن هیچ درسی نیاموخت.
به گزارش اسپوتنیک، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امورخارجه چین به مناسبت خروج غیرمسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان، ضمن انتقاد از 20 سال حضور اشغالگرانه واشنگتن و متحدانش در این کشور جنگ زده، این حضور اشغالگرانه را عامل تشدید رنج و درد مردم افغانستان دانست.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: بدین ترتیب گذشت تقریبا 20 سال از حمله آمریکا به افغانستان، چیزی جز فقر و آشفتگی برای این ملت به ارمغان نیاورده و بحران انسانی هرروز در این کشور بدتر شده است. این هم یکی دیگر از نمونه‌های دموکراسی آمریکایی برای بی‌ثبات کردن دنیاست.
وی در ادامه سخنانش افزود یک سال از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان می‌گذرد. منتقدان در سراسر جهان اعتقاد دارند آمریکا هنوز از آسیب رساندن به مردم افغانستان دست نکشیده است.
سخنگوی وزارت امورخارجه چین در خصوص اقدام آمریکا در مسدود کردن هفت میلیارد دالر از دارایی های مردم افغانستان بعد از خروج نیروهایش از این کشور گفت: " من معتقدم اقدام دولت آمریکا برای تصرف 7 میلیارد دالر ذخیره ارزی این کشور به شدت افغانستان را به سوی فروپاشی اقتصادی سوق داده است. بلوکه کردن دارایی های افغانستان اقدامی مستبدانه و ناعادلانه است و منجر به تضعیف روند بهبود اقتصادی این کشور می‌شود."
وی افزود: باوجود اینکه نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کردند هنوز جنایت‌ها در این کشور ادامه دارد مگر اینکه آمریکا دست از آزار و اذیت مردم بردارد
این دیپلمات چینی آمریکا را به پایان دادن اشتباهاتش ترغیب کرد و خواستار انجام اقدامات عملی برای برطرف کردن رنج و درد مردم افغانستان شد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала