معاون دیده‌بان حقوق بشر: دولت‌ها از زنان افغانستان عذرخواهی کنند

© Photo / WikipediaHuman Rights Watch logo
Human Rights Watch logo - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.08.2022
Telegram
معاون مدیر بخش حقوق زنان سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که دولت‌ها تعهدات‌شان به زنان افغانستان را زیر پا کرده‌اند و از این بابت باید عذر بخواهند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، هدر بار، معاون مدیر بخش حقوق زنان دیده‌بان حقوق بشر، در توییتی امروز دوشنبه، ۲۴ اسد، نوشته است: "ما به زنان افغان عذرخواهی مدیونیم، زیرا دولت‌های ما قول داده‌اند تا همیشه در کنار آن‌ها بایستند و سپس این وعده را زیر پا گذاشتند."
خانم بار در یادداشتی که در روز یک ‌ساله‌گی حاکمیت طالبان بر افغانستان منتشر کرده، گفته است: "متاسفم که کشور من، امریکا و بسیاری دیگر قول دادند که برای همیشه از حقوق زنان و دختران افغان دفاع کنند و سپس این وعده را زیر پا گذاشتند."
وی ادامه داده است: "من در ایالات متحده امریکا مالیات می‌پردازم و رای می‌دهم و در فاجعه‌ای که سال گذشته رخ داده است، احساس شریک جرم می‌کنم و برای آن واقعاً متاسفم."
معاون مدیر بخش حقوق زنان سازمان دیده‌بان حقوق بشر خطاب به زنان افغانستان نوشته است: "با توجه به آن‌چه در حال گذراندن آن هستید، باور داشتن به نظام حقوقی بین‌المللی و مکانیسم‌‌ها بسیار سخت است."
با این حال او از زنان افغان خواسته است که به استفاده از این معاهدات ادامه بدهند و از جامعه جهانی بخواهند که برای آنان کاری کند.
وی در ادامه گفته است که واکنش کشورهای جهان به نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان ضعیف بوده است و کشورها اقدامات مشخصی برای پاسخگو کردن طالبان انجام نداده‌اند.
به گفته او، شورای امنیت سازمان ملل می‌‌تواند ممنوعیت سفر و سایر تحریم‌ها را بر مقام‌های طالبان که در نقض حقوق بشری دست دارند، اعمال کند.
خانم بار در پایان این یادداشت نگاشته است که "طالبان نمی‌توانند دختران و زنان افغان را روحیه‌کشی کنند و جهان باید شما را حمایت کند."
معاون مدیر بخش حقوق زنان سازمان دیده‌بان حقوق بشر در حالی از موضع منفعل جامعه جهانی در قبال وضعیت حقوق بشری در افغانستان انتقاد دارد که زنان معترض افغانستان نیز از این بی‌تفاوتی شکایت دارند.
دختران و زنان افغانستان در چندین گردهمایی‌ اعتراضی از جهان خواسته‌اند که بیش از این نظاره‌گر وضعیت بحرانی افغانستان نباشد و اقدام عملی کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала