فایق: از انزوای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان یک سال گذشت، اما خواسته‌های مردم برآورده نشد

© Photo / twitter account of naseer A fنصیر احمد فایق
نصیر احمد فایق  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.08.2022
Telegram
در یک‌ساله‌گی سقوط کشور به دست طالبان، سرپرست نماینده‌گی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته که با وجود سپری شدن یک سال، مهم‌ترین خواست‌ها و حقوق شهروندان کشور، تحقق نیافته است.
به گزارش اسپوتنیک، نصیراحمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد، امروز دوشنبه، 24اسد، در رشته توییت‌هایی گفته است که از انزوای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور یک سال گذشت، اما خواسته‌های مردم تحقق نیافته است.
آقای فایق مهم‌ترین خواسته‌های مردم را، احترام به حقوق و آزادی‌های بنیادی بشری، احترام و اعاده حقوق دختران به‌ویژه حق تحصیل، کار و مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنان، ختم خشونت‌ها و توقف توقیف مدافعان حقوق‌ بشر، خبرنگاران، افراد ملکی و نظامیان پیشین، و ایجاد حکومت همه‌شمول، پاسخگو و مبتنی بر قانون و عدالت بیان کرده است.
آقای فایق تاکید کرده که همه کسانی که باعث بحران امروز افغانستان هستند و کسانی که نمی‌خواهند جلو تداوم بحران را بگیرند، نزد خداوند، مردم و تاریخ مسوول و پاسخگو هستند.
اوایل ماه آگست 2021 "طالبان" حملات خود علیه نیروهای دولتی افغانستان را افزایش داد. 15 آگست سال گذشته نیروهای "طالبان" وارد کابل شدند و کنترل کاخ ریاست جمهوری را به دست گرفتند.
سپس گزارش شد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان کشور را ترک کرده است. بامداد 16 آگست 2021 محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی "طالبان" اعلام کرد که جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و شکل حکومت آینده افغانستان به زودی مشخص خواهد شد. روز 7 سپتامبر سال گذشته "طالبان" فهرست اعضای دولت جدید افغانستان را اعلام کرد؛ ملا محمدحسن آخوند به عنوان سرپرست نخست‌وزیری و ملا عبدالغنی برادر و عبدالسلام حنفی به عنوان معاونان نخست وزیر انتخاب شدند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала