گاردین: انگلیس همکاران افغان خود را بی‌شرمانه رها کرد

© AFP 2023 / WAKIL KOHSARروند تخلیه همکاران نیرو های خارجی از افغانستان
روند تخلیه همکاران نیرو های خارجی از  افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2022
Telegram
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد هزاران افغان که با نیروهای انگلیس همکاری می‌کردند توسط مقامات لندن به حال خود رها شده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه گاردیان در گزارشی نوشت: یک ائتلاف از گروه‌های حقوق بشری در انگلیس اظهارداشتند که هزاران افغان که برای این کشور کار می‌کردند، یک سال پس از خروج نیروهای انگلیسی از کابل، به حال خود رها شده‌اند.
روزنامه "گاردین" در این باره نوشت: 9 گروه تخصصی در امور افغانستان در یک نشست پارلمانی، طرح‌های اسکان مجدد دولت انگلیس برای افغان‌ها را برنامه‌های محدودکننده ‌و غیرقابل توجیه خواندند و از آن‌ها انتقاد کردند.
این گروه‌های تخصصی گفته‌اند که دولت انگلیس در حال حاضر مسیر امنی برای بسیاری از زنان و دختران افغان یا گروه‌های اقلیت تحت خطر در افغانستان ارائه نمی‌دهد.
این گزارش می‌افزاید: دولت انگلیس پس از سقوط حکومت سابق افغانستان دو طرح داشت؛ یکی طرح کمک و جابه‌جایی در افغانستان که حدود 10هزار و 100 نفر از افغان‌های واجد شرایط را به انگلیس آورد و طرح دیگر به نام اسکان مجدد شهروندان افغان که اعلام کرده بود، 20 هزار افغان دیگر را در این کشور مستقر خواهد کرد.
اما در این گزارش آمده است که شکست این طرح‌ها، افغان‌ها را مجبور به استفاده از مسیرهای خطرناک غیر رسمی برای خروج از افغانستان کرده است.
سازمان دید‌بان حقوق بشر در انگلیس که نماینده مترجمان افغان همکار با نیروهای انگلیسی است نیز اظهارداشت: "در حال حاضر حتی برنامه طرح کمک و جابه‌جایی در افغانستان (ARAP) به درستی کار نمی‌کند و چالش‌های زیادی دارد."
"دانیل پلیموت" مدیر نهاد آدام اسمیت نیز گفته است: "اکثر همکاران افغان ما تا امروز کوچک‌ترین خبری از انگلیس در مورد انتقال نشنیده‌اند و تعدادی از درخواست‌ها هم رسما رد شده است
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала