دفاع پنتاگون از خروج پر هرج و مرج از افغانستان

CC BY-SA 2.0 / Mariordo59 / Aerial view of the Pentagon, Arlington, VAعلاقمندی نیروی ویژه امریکا به سلاح روسی
علاقمندی نیروی ویژه امریکا به سلاح روسی  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2022
Telegram
پنتاگون بار دیگر از خروچ پر هرج و مرج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد.
به گزارش اسپوتنیک،کالین کال معاون وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا "پنتاگون" روز سه‌شنبه (18 اسد) در اظهاراتی بیان داشت، که آمریکا بر اساس ارزیابی از اولویت‌های خود از افغانستان خارج شد.

به گفته او، آمریکا با چالش‌های جدید رو به رو است و تصمیم بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به معنای اولویت دادن به مقابله با این چالش‌ها بود.

او گفت که تنش با چین و روسیه این ارزیابی رییس جمهور بایدن را تایید می‌کند.

کالین کال با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری توسط پهپاد آمریکایی در کابل گفت که "بدون حضور هزاران سرباز در افغانستان می‌توان از امنیت آمریکا دفاع کرد."

او در باره تصمیم بایدن برای عمل به توافق ترامپ با طالبان در قطر گفت: "مشوق اصلی تصمیم رییس جمهور بایدن برای خروج کامل از افغانستان تشخیص این واقعیت بود که اولویت‌های استراتژیک آمریکا تغییر خورده است."

او در توضیح این موضوع افزود: " آمریکا باید چالش‌های خود را اولویت بندی کند. یک چالش چین است. ما باید توجه خود را به تهدید روسیه نسبت به امنیت اروپا معطوف کنیم."

این در حالی است که همزمان با سالگرد خروج پر هرج و مرج آمریکا از افغانستان که منجر به سقوط دولت در کابل شد، دیوید پتریوس فرمانده سابق نیرو های ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان گفته که ایالات متحده می‌توانست وضعیت افغانستان را در کنترول خود داشته باشد و از سقوط حکومت (پیشین) جلوگیری کند.

پتریوس با اشاره به امکانات و تکنولوژی‌های نظامی مانند پهباد استدلال کرد که آمریکا با هزینه کمتری انسانی و مالی می‌توانست در نقش مشاور و حامی دولت افغانستان باقی بماند.

پتریوس نوشت: "تلاش برای کنترول اوضاع[افغانستان] گزینه کمتر ایده‌آل و نیازمند تعهد پایدار و نسلی بود. اما بهتر از این بود که این کشور و مردمش را برای طالبان و دیگر جنگجویان رها کردیم."

پتریوس در یک مقاله در مجله اتلانتیک، "اشتباهات کلان" متعدد آمریکا را در افغانستان بررسی کرده است که یکی از آن از نظر وی، حمایت آمریکا از اعطای قدرت بسیار زیاد به حکومت مرکزی، در افغانستان بود.

جنرال پتریوس که برای مدتی رییس سازمان سیا نیز بود، توافق دوحه را "بدترین موافقتنامه سیاسی" در تاریخ امریکا توصیف کرد که به اعتقاد او، شرایط آن، از جمله رهایی 5 هزار جنگجوی طالب از زندان‌های افغانستان، موجب سقوط حکومت در این کشور شد.

این نظامی بازنشسته آمریکایی با این حرف منتقدین موافق است که حکومت بایدن با خروج آشفته و بی‌حساب و کتاب از افغانستان بر این ادعای رقبای امریکا مهر تایید زد که "امریکا متحد قابل اتکا نیست و در عوض یک قدرت در حال زوال است."

او این نوع نگاه را در هنگامه جنگ اوکراین و اوج گیری تنش‌ها با چین بر سر تایوان قابل توجه می‌داند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала