یکسال زندگی زنان زیر سایه امارت/ خواهر یک طالب مخفیانه به مکتب خانگی می‌رود

© Women's justice movement قطعنامه اعتراضات زنان ولایت بلخ/ شرایط سخت طالبان بر دختران را نکوهش می کنیم
قطعنامه اعتراضات زنان ولایت بلخ/ شرایط سخت طالبان بر دختران را نکوهش می کنیم - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.08.2022
Telegram
در آستانه یک‌ساله‌گی تسلط طالبان بر افغانستان، مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم همچنان به‌روی دانش‌آموزان مسدود است. اما مردم در این مدت دست از مقاومت نکشیده و به مکاتب مخفی رو آورده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، گروهی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه "France Press" دستکم از سه مکتب مخفی بازدید کرده‌اند و با معلمان و دانش‌آموزان این مکاتب -که نام اصلی‌شان بخاطر حفظ امنیت آن‌ها مخفی مانده- مصاحبه کرده‌اند.
خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه، (9 آگست)، در گزارشی پس از به قدرت‌ رسیدن طالبان و ممنوعیت آموزش دختران، علاقه و‌ تلاش یک دختر افغان به آموزش را که برادرش عضو گروه طالبان است، روایت کرده است.
این گزارش روایتی از نفیسه، دختر 20 ساله است که پنهانی از برادر طالبش به مکتب خانه‌گی می‌رود.
خبرنگار خبرگزاری فرانسه از مکتب مخفی نفیسه که در یکی از ولایت‌های شرقی افغانستان ایجاد شده، دیدن کرده است.
نفیسه در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است که برای فاش نشدن مکتب رفتنش ناگزیر شده کتاب‌های خود را در آشپزخانه پنهان کرده و در مسیر مکتب نیز به‌گونه‌ای آن‌ها را با خود انتقال دهد که طالبان متوجه نشوند.
خواهر نفیسه برای حفظ محرمیت رفتن خواهرش به مکتب و جلوگیری از آگاه شدن برادرش از این موضوع قربانی داده و مکتب خانه‌گی را ترک کرده است.
نفیسه می‌گوید که دوست دارد داکتر شود و از آزادی و حق انتخاب برخوردار باشد.
با آن که حدود یک سال از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد، این گروه تا کنون به خواست‌ها برای بازگشایی مکاتب دخترانه تن نداده‌ است.
از زمان به دست گرفتن قدرت در یک سال پیش، طالبان محدودیت‌های سختی را بر دختران و زنان اعمال کرده‌اند. طالبان عملا زنان را از زندگی عمومی بیرون می‌کشند.
زنان دیگر اجازه ندارند بدون همراهی یک مرد به سفر بروند. همچنین به آن‌ها گفته شده است که سراسر بدن و صورت خواهد را با حجاب و یا برقع بپوشانند.
طالبان به زنان تذکر داده اولویت این است که فقط در صورت لزوم، از خانه بیرون شوند. در ظالمانه‌ترین محرومیت، طالبان به مکاتب دوره ثانوی در افغانستان اجازه بازگشایی نداده‌اند.
با این حال زنان افغانستان در خانه‌های خود مدارس مخفی به راه انداخته‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала