چین به دنبال همکاری با هند در حوزه افغانستان

© AFP 2023 / Biju BoroКитайско-индийская гриница
Китайско-индийская гриница - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.08.2022
Telegram
فرستاده ویژه چین در امور افغانستان و دبیر وزارت امور خارجه هند در امور افغانستان درباره مسائل مربوط به وضعیت زنان و کودکان، کمک های بشردوستانه به افغانستان و تروریسم دیدار و گفت وگو کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا از تایمز آو ایندیا، یوئه شیائوونگ فرستاده ویژه چین در امور افغانستان، این هفته از هند بازدید کرد تا در مورد وضعیت کشور تحت حاکمیت طالبان گفت وگو کند. این دومین سفر دوجانبه هر دو طرف پس از سفر "وانگ یی" وزیر امور خارجه چین در مارچ، پس از درگیری نظامی میان دو کشور در جون ۲۰۲۰ بود که باعث شد روابط دوجانبه به پایین ترین سطح خود برسد.
مشاور امنیت ملی هند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.11.2021
نشست امنیتی هند در مورد افغانستان فردا در غیاب چین و پاکستان برگزار می‌شود
به گفته منابع رسمی، دیدار یوئه شیائوونگ مهم است زیرا پکن، به رغم روابط نزدیکش با پاکستان، تأیید می کند که هند یکی از سهام‌داران تجاری و شرکای مهم در افغانستان است
یوئه با جی پی سینگ بعد از این گفت وگو گفت: دو طرف توافق کردند که تعامل را تشویق و گفت وگو را تقویت کنند و برای صلح و ثبات افغانستان رویکرد مثبت از خود نشان دهند.
این دیدار در بحبوحه تنش های تازه چین با ایالات متحده در مورد تایوان انجام شد.
وانگ در اواخر ماه مارچ برای دیدار با همتای خود سوبرانیام جایشنکار از هند، بازدید کرده بود. دیدار یوئه به دنبال تلاش دو طرف برای شتاب در روابط انجام می گیرد و خروج نیروها از بسیاری از نقاط مستعد درگیری در شرق لداخ (منطقه‌ای میان هند و چین، که برای مالکیت آن مناقشه وجود دارد) کامل شده است.
در این دیدار، هند و چین درباره مسائل مربوط به وضعیت اسفبار زنان و کودکان، کمک های بشردوستانه و مهمتر از همه برای هند، تروریسم گفت وگو کردند. هر دو طرف توافق کردند که نمی توان از افغانستان برای ترویج تروریسم علیه کشورهای منطقه استفاده کرد، در حالی که نگرانی های هند در مورد فعالیت گروه های تروریستی متمرکز در هند است، چین بیشتر بر گروهی متمرکز است که در استان ناآرام سین کیانگ فعالیت می کند.
سفارت هند در پکن گفت، در حالی که هیچ سفر دوجانبه ای از هند انجام نشده است، جایشنکار در رویدادهای چندجانبه با وانگ دیدار کرده است تا به وضعیت شرق منطقه لداخ رسیدگی کند و در جون سال جاری، پس از دیدار وانگ و "پرادیپ راوات" سفیر هند، با وانگ دیدار کرده است. در بیانیه دو طرف توافق کردند که از فرصت های فراهم شده در نشست های چند جانبه برای ادامه تبادل نظر از جمله بین وزیران خارجه دو کشور استفاده کنند.
یادآوری می کنیم، که هند و چین سال ها پیش از بازگشت طالبان به کابل در اگوست ۲۰۲۱ به دنبال همکاری در افغانستان بودند. تقویت روابط به منظور ایجاد اعتماد و درک متقابل و تصمیم گیری برای کار مشترک روی پروژه های اقتصادی در افغانستان بود که دو کشور آن را با آموزش مشترک دیپلمات های افغان پیگیری کردند، اگرچه به دلیل درگیریدر شرق لداخ، وضعیت به طرز چشمگیری تغییر کرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала