سفیران پیشین امریکا در کابل: از سفرهای رهبران طالبان باید جلوگیری شود

© Photo / BakhtarNAهیئتی از حکومت طالبان به قطر سفر کرد
هیئتی از حکومت طالبان به قطر سفر کرد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.08.2022
Telegram
شماری از سفیران و دیپلمات‌های پیشین امریکا در کابل با انتشار یادداشتی، خواستار پایان معافیت از ممنوعیت سفر مقام های گروه طالبان از سوی سازمان ملل شدند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افغانستان انترنشنل، در یاداشتی سفیران پیشین امریکا آمده است، که طالبان با سفرهای خارجی و شرکت در کنفرانس‌های بیشمار تلاش می‌کنند تا مشروعیت مورد نظر خودشان را به دست بیاورند.
این گروه از دیپلمات‌های پیشین امریکایی که پیش از این در افغانستان ماموریت داشته‌اند، می‌گویند، که کنار هم قرار دادن حمایت آشکار و مستمر طالبان از تروریسم بین‌المللی و نقض اساسی‌ترین حقوق زنان، گام بعدی را برای رد آن‌چه آنان مطرح می‌کنند، توجیه می‌کند.
هیئت گروه طالبان رهسپار ناروی شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.05.2022
دیده بان حقوق بشر: ممنوعیت سفر بر مقام‌های طالبان بازگردانده شود
یادداشت این دیپلمات‌ها روز چهارشنبه، ۱۲ اسد در ویب‌سایت شورای آتلانتیک منتشر شده است.
شورای اتلانتیک که در سال۱۹۶۱ میلادی تاسیس شده، اندیشکده امریکایی در حوزه روابط بین‌المللی است که در واشنگتن دی‌سی موقعیت دارد.
جیمز کانینگهام، رایان کراکر، هوگو لورنز و رونالد نیومن از شمار دیپلومات‌هایی اند که زیر این یادداشت امضا کرده‌اند.
شورای امنیت سازمان ملل معافیت محدود منع سفر ۱۴ عضو طالبان را در سال ۲۰۱۹ به منظور شرکت در مذاکرات صلح به گونه موقت رفع کرد.
شورای امنیت سازمان ملل در آخرین روز ماه جوزای ۱۴۰۱ این معافیت را تمدید کرد.
تنها دو مقام، وزیر تحصیلات و معاون معارف طالبان، به دلیل اعمال محدودیت علیه زنان در نظام آموزشی و تحصیلات عالی افغانستان نتوانستند شامل کسانی شوند که معافیت محدودیت سفرشان از سوی سازمان ملل تمدید شده است.
سفیران پیشین امریکایی سفارت کابل می‌گویند: غرب تاکنون واکنش کارسازی به بسته شدن مکاتب دخترانه دوره ثانوی در افغانستان نشان نداده است. آن‌ها نوشته‌اند کشورهای غربی هنوز به ارائه کمک های بشردوستانه ادامه می‌دهد و در حال مذاکره برای بازگشایی بانک مرکزی افغانستان است.
این گروه از دیپلمات‌های امریکایی معتقد به همین دلیل است که ممکن است بسیاری از رهبران طالبان احساس کنند که غرب به رغم امتناع طالبان از احترام به حقوق زنان یا تشکیل دولت فراگیر و حمایت مستمر از گروه‌های تروریستی، به سوی پذیرش بیشتر شرایط طالبان پیش می‌رود.
در نامه این دیپلمات‌ها آمده است که اگر سفر مقامات طالبان ممنوع شود، رهبری این گروه بخاطر حضور نداشتن در پایتخت‌های عمده آسیایی و اروپایی با یک شرمساری دست و پنجه نرم خواهد کرد و اگر یکی از کشورها این ممنوعیت را نقض کند، با انتقاد روبرو خواهد شد.
سفیران امریکایی در ادامه تاکید کرده‌اند، که اگر ایالات متحده نتواند هیچ اقدامی برای حمایت از سخنان خود بیابد، پس سخنانش میان‌خالی است.
آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند در این صورت، زنان افغانستان بدون حمایت و تهدیدهای تروریستی در افغانستان باقی خواهند ماند.
به گفته‌ی آنان، اعمال مجدد ممنوعیت سفر یکی از اقدامات معدودی است که ایالات متحده می‌تواند آن را انجام دهد تا نشان بدهد که در اظهاراتش جدی است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала