آغاز کار بیش از سه هزار پروژه انکشافی توسط وزارت انرژی و آب

© Photo / وزارت آب و انرژیکار ساخت دو کانال و سربند در ولسوالی قرغیو ولایت لغمان آغاز گردید
کار ساخت دو کانال و سربند در ولسوالی قرغیو ولایت لغمان آغاز گردید - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.08.2022
Telegram
مقام‌های وزارت انرژی و آب می‌گویند که این وزارت کار بیش از 300 پروژه را به ارزش بالاتر از یازده میلیارد افغانی آغاز می‌کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، مجیب الرحمن عمر، معین وزارت انرژی و آب می‌گوید که این وزارت روی تولید انرژی آبی، حرارتی، گازی و استفاده از زغال سنگ با کشورهای ایرلند، ترکیه، بریتانیا، چین، امریکا و ایران به تفاهم رسیده است.
در حال حاضر بیش از 130 پروژه روی دست است تا سکتور خصوصی در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.
آقای عمر گفت: "بر اساس پلان‌های استراتیژیکی سکتور آب، پلان‌های پروژه‌های انکشافی 334 پروژه به ارزش یازده اعشاریه سه میلیارد افغانی آماده شده اند".
معین وزارت انرژی و آب می‌افزاید که تلاش در جریان است تا کشورهای تمویل کننده را در تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره شان در افغانستان متقاعد سازند.
آقای عمر در این باره می‌گوید: "وزارت انرژی و آب برای جلب کمک‌ها کارهای جمع‌آوریی ارقام و معلومات دو هزار پروژه را انجام داده است و آنرا با تمویل کنندگان شریک ساخته است".
در همین حال، برخی از آگاهان به این باور اند که آغاز کار دوباره پروژه‌های نیمه‌کاره در کشور سبب ایجاد فرصت‌های کاری خواهد شد.
سیر قریشی، آگاه مسایل مالی و بانکداری، گفت: "با آغاز شدن این پروژه‌ها شرکت‌های خصوصی می‌توانند دوباره افراد را استخدام کنند و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی خود را آغاز کنند که این اثر مستقیم و مثبت بالای اشتغال‌زایی، کاهش سطح فقر می‌شود".
از سوی هم، وزارت انرژی و آب می‌گوید که این وزارت پنج شبکه را ایجاد کرده تا آب‌های زیر زمینی ولایت‌های هلمند، هرات، بلخ ، نیمروز و ننگرهار را اداره کند. این وزارت کار پروژه‌های انتقال آب از پنجشیر به کابل، بندهای شاه وعروس و باغ‌دره را آغاز کرده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала