خلیل‌زاد: شبکه حقانی از وجود رهبر القاعده در قلب کابل خبر داشت

© Photo / AMB Zalmai Khalilzadمذاکرات امریکا و طالبان راجع به آینده کشور بدون شرکت کابل
مذاکرات امریکا و طالبان راجع به آینده کشور بدون شرکت کابل  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.08.2022
عضو شوید
نماینده پیشین آمریکا در امور افغانستان در صحبت با رادیوی آمریکا اظهار داشت که شبکه حقانی که یکی از عناصر مهم طالبان است، مطمئنا می‌دانست که رهبر القاعده در قلب کابل بود و باش داشت.
به گزارش اسپوتنیک، زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین آمریکا برای صلح افغانستان در گفتگو با رادیو ملی آمریکا گفته است که مطمئنا شبکه حقانی از حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده در قلب کابل خبر داشت. او در عین حال گفت تعجب نمی‌کند از اینکه برخی دیگر از عناصر طالبان ممکن است در شناسایی موقعیت و مکان رهبر القاعده به آمریکا کمک کرده باشند.
او در گفتگو با رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا شما معتقدید طالبان می‌دانستند ظواهری در قلب کابل است گفت: خوب، به احتمال زیاد برخی از طالبان می‌دانستند، اما اینکه رهبری آنها می‌دانستند، من مطمئن نیستم. اما مطمئنا به نظر می‌رسد که شبکه حقانی که یکی از عناصر مهم طالبان است، می‌دانست."
ایمن الظواهری روز یکشنبه 9 اسد در خانه‌ای در شیرپور کابل توسط یک پهپاد موسوم به "آتش جهنم" آمریکا کشته شد.
آقای خلیلزاد همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قابل قبول است که برخی از عناصر طالبان از حضور رهبر القاعده در قلب کابل خبر نداشته باشند؟ گفت: "من آن را رد نمی‌کنم. شاید هم اختلافاتی وجود داشته و اینکه برخی عناصر، توافقی را که بین آمریکا و طالبان شده بود نقض می‌کردند. این اقدام حقانی‌ها منجر به بقیه دستاوردهای آن‌ها و درس‌هایی می‌شد که از آن آموخته‌اند. حمایت از القاعده دفعه قبل برای آنها گران تمام شد."
رسانه‌های آمریکا خانه‌ای را که رهبر القاعده در آن اقامت داشت، متعلق به سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان اعلام کرده‌اند.
این خانه در نزدیکی سفارتخانه‌ها واقع شده و به گفته یک مقام ارشد آمریکا، الظواهری چندین بار روی بالکن آن دیده شده بود.
طالبان در توافقنامه دوحه با آمریکا و همچنین در مذاکراتی که با این کشور و جامعه جهانی داشته‌اند، متعهد شدند که هیچ ارتباطی با القاعده نداشته باشند.
آقای خلیلزاد گفته است که طالبان یک توافقنامه امضا کردند که در بخشی از آن مشخصا گفته شده که طالبان اجازه نمی‌دهد خاک افغانستان توسط گروه‌ها به ویژه القاعده مورد استفاده قرار گیرد، این خواست ما به دلیل 11 سپتامبر بود.
نماینده پیشین آمریکا در امور صلح افغانستان در عین حال تاکید کرد که آمریکا هرگز به رهبری طالبان اعتماد نکرده است.
او گفت "ما آنها را در قبال توافقی که انجام دادند، پاسخگو می‌دانیم. ما اجازه نمی‌دهیم افغانستان به پناهگاه امن تروریست‌هایی تبدیل شود که ایالات متحده را تهدید می‌کنند. ما چند روز پیش نشان دادیم که با وجود اینکه تعداد زیادی نیرو یا هیچ نیرو در افغانستان نداریم، توانایی و اراده لازم برای اجرای عملیات را داریم."
آقای خلیلزاد با بیان اینکه آمریکا دستاوردهای بزرگی داشته و القاعده را تضعیف و نابود کرده افزود "القاعده در افغانستان، هزاران پیرو داشتند. آنجا با خیال راحت و با امنیت نقشه می‌کشیدند و برنامه‌ریزی می‌کردند. اکنون تعداد بسیار کمی از اعضای القاعده در افغانستان وجود دارد."
او با تاکید بر اینکه آمریکا دو رهبر اصلی القاعده؛ اسامه بن لادن و الظواهری را کشته هشدار داد امریکا توانایی خود را از نظر فناوری توسعه داده تا بتواند از راه دور هم حمله کند و عملیات‌ ضد تروریسم در افغانستان را انجام دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала